O důchodovou reformu Babiš nejspíše nestojí, což si nechal potvrdit

Ostatně proč by tomu tak bylo. Vždyť by se vším měl mnohem více práce. Efekt by přitom byl zřejmě stejný. Takto do jisté míry stačilo dát jednorázovou částku a má na delší dobu pokoj. Podle všeho si premiér najal experty, kteří mu samozřejmě jeho názor potvrdili. Aby také ne. Kdo by se ostatně opovážil nesouhlasit? Se zajímavými informace přišla ekonomická specialistky Hospodářských novin Julie Hrstková.

Za posledním pokusem stála Danuše Nerudová

Přesně tato žena se snažila se svým týmem dostat k tomu, jak by vlastně důchody měly v budoucnu vypadat. Podmínkou by se ale stala daňová reforma, jež by musela proběhnout v horizontu pěti let. Tým Nerudové se sice zabýval tím, jak by důchody vypadaly, nicméně až tolik neřešil, kde by se na ně vzaly finanční prostředky. Analytici přitom spočítali propad rozpočtu na zhruba 60 miliard korun ročně. Jen pro srovnání, zrušení superhrubé mzdy vyjde na 100 miliard korun. Čím se to zalepí? Těžko říct.  

Dva typy penzí

Tým Nerudové reflektoval i skutečnost, že se při reformě ušetří na důchodovém účtu, nicméně vyplatí se větší sumy za dávky v hmotné nouzi, podporu bydlení a jiné záležitosti. Penze by se rozdělily na dvě varianty, a to základní určené pro všechny, které by se odváděly z daní a takzvané zásluhové určené pro lidi, již odváděli do systému sociální pojištění. Samozřejmostí by byly u nových penzí i příplatky za děti u žen.

Nestačil ani oponentní posudek

Ten pro ministryni financí Alenu Schillerovou vypracovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jen se potvrdilo, že bez dalšího odkládání hranice pro odchodu do důchodu směrem nahoru to nepůjde. A tak se nakonec povolaní obrátili na vlastní poradce Kahouna s Ungermanem. Premiér tak dostal odborné odmítnutí penzijní reformy. A to si pravděpodobně přál, takže je vše v pořádku.

Zdroj info: https://archiv.ihned.cz/c7-66911120-oi27t-a5a56c8f1af971a?fbclid=IwAR0BiH1InxUkmCA1KSdQVz7qI442znFIG1Cvnivmc4zuaKb0Q9MIndrTyh8

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.