Lidový vypravěč bez sebereflexe? Havlíček se omlouvá za současnou vládu

Karel Havlíček

Opozice je neustále v akci. Stačí se podívat na sociální sítě a člověk zjistí, že její kritika je všudypřítomná. Ano, úkolem opozičních stran je bezesporu věcná kritika vlády a také návrhy na to, jakým způsobem by podle ní měla vláda postupovat. U současné opozice zní ale pouze kritika. Navíc taková, která chvílemi vypadá až tragikomicky. Člověku je z některých opozičních politiků spíše smutno. Typickým příkladem je Karel Havlíček. Ten se nyní omlouvá na Twitteru za současnou vládu.

Omluva za současnou vládu

Jak se někdo může omlouvat za něco, co dělá někdo jiný? Zvláštní, divné, nemorální, podivné. Napadla by mě nepochybně ještě spousta dalších přídavných jmen. Stát podle něj nebyl schopen zajistit to, na co mají někteří zákonný nárok. Ano, Karel Havlíček má pravdu v tom, že vláda postupovala naprosto nekoncepčně, vyvolala stav legislativní nouze a odhlasovala si, co potřebovala. To je skutečně nehorázné, ale omlouvat se za ni prostě nemůže.   

Škoda, že se neomluvil za předchozí vládu

To by nepochybně stálo za to. Na to ale zřejmě síly panu Havlíčkovi nestačí. Možná si už nepamatuje na to, že na důchodové reformě v podstatě vůbec nikdo nezačal pracovat. Mluvilo se o ní prakticky od nástupu vlády Andreje Babiše. Nikomu se ale nejspíše nechtělo. Babišova vláda prostě přidala důchodcům před volbami jednorázově. Tristní. Možná už zapomněl, jak se jeho kolegyně Schillerová fotila na Instagram za nehorázné státní peníze. Už si asi nepamatuje na neskutečně rozhazování peněz v covidové době, roušky a podobně. Z hlediska statistik jsme přitom v této době byli nejhorší v Evropě.

Prostě jen úroveň současné politiky

Bohužel. K současné politice patří spíše teatrální gesta typu spacáků ve Sněmovně. Jen na sebe upozornit a mít alibi. Ostatně podpis současného prezidenta pod novelu zákona o snížení valorizací penzí s tím, že pochyboval, je také zvláštní. Pokud měl pochybnosti, pak jeho podpis pod takový zákon nepatří. Uvidíme, jak to ostatně bude s onou stížností. V nedávném rozhovoru v České televizi Karel Havlíček tvrdil, že se její text ustavičně připravuje. Nejde mi ale na rozum, že už připraven nebyl, když se spíše počítalo s tím, že novela projde.   

Zdroje info: Autor, https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/223411058040315/, Karel Havlíček/Twitter 

Karel Havlíček: Náhledové foto Karel Havlíček/Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.