Nový zákon ruší poplatky za platbu kartou

Eshop

Jak možná víte, nový zákon zakázal poplatky, které instituce účtovaly za platbu kartou. Pojďte se podívat na tuto změnu zblízka. Čeho všeho se zákon týká a jaké bude mít následky právě pro vás?

Platba kartou? Pro obchodníky poplatky

Možná to ani nevíte, ale když platíte v běžném obchodě kartou, musí za tuto platbu zaplatit poplatek právě obchodník. Za bezhotovostní poplatek musí zaplatit. Část platí vydavateli karty, kterou jste zaplatili, část poplatku tvoří platba kartovým asociacím a zbytek jde jako marže bance. Kvůli této praxi nechávali někteří obchodníci zaplatit tyto náklady zákazníkům. Od vydání tohoto zákona a jeho se to však nesmí a zákon tuto praxi zakazuje. Jde o zákon o platebním styku a začal platit od 13. ledna 2018. Například organizace dTest však upozorňuje, že mnozí obchodníci ještě před vydáním zákona takto nepostupovali a zjistili, že nejlepším způsobem je odrážet jejich zvýšené náklady do cen zboží. Na platbu kartou tak dopláceli všichni, kdož nakupovali produkty. Kvůli této novince by se tak již nemělo zdražovat.

Kolik taková bezhotovostní platba stojí?

A jaké že jsou takové náklady, že si je musí obchodníci takto kompenzovat? Poplatky, které si v minulosti někteří obchodníci účtovali (zejména prodejci letenek, pohonných hmot nebo v trafikách), se pohybovaly okolo jednoho až dvou a půl procent nákupu. Částka, kterou musí obchodník za bezhotovostní platbu odvést je však různá. Závisí na tom, zda má obchodník vlastní terminál a jaké částky se na něm protočí. Například při obratu do 30 000 Kč neplatí za platby nic. Pokud si chce pořídit terminál, cena se pohybuje okolo 4000 Kč a již odvádí poplatky.

Zákon má i další důsledky

Tento zákon však nepřichází jen se zákazem účtování si poplatku za bezhotovostní platbu. Například se věnuje nákupům přes internet a internetovému bankovnictví. Lidé v těchto situacích budou muset podléhat důkladnějšímu ověřování a kontrolám identity. Takové ověřování bude probíhat díky třem prvkům. Heslu, údajům platební karty a otisku prstu nebo jiným biometrickým údajem.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.