Tesla: Akcie klesají a společnost čelí čínské konkurenci

Tesla

Akcie společnosti Tesla klesly o 12 %, poté co společnost oznámila nižší zisk a ne zrovna pozitivní vyhlídky na rok 2024. Společnost snižuje ceny svých vozidel a plánuje zahájit výrobu nového levnějšího modelu. Elon Musk vyzval k zavedení obchodní blokády proti čínským výrobcům elektromobilů, kteří americkou automobilku předstihli v prodejích.

Společnost varovala, že růst prodejů jejích elektromobilů bude v letošním roce slabší než v předchozím roce. Toto oznámení smazalo z tržní hodnoty akcií Tesly přibližně 80 miliard dolarů. Výrobce elektromobilů, v jehož čelem stojí multimiliardář Elon Musk, uvedl, že růst prodejů Tesly „může být v roce 2024 výrazně nižší“, a to i přes snížení cen vozidel. Roční zisk Tesly, který byl oznámen ve středu, rovněž zaostal za očekáváním Wall Street.

Důvody varování

Společnost Tesla snižuje ceny vozidel na klíčových trzích po celém světě, včetně Evropy a Číny, aby zůstala konkurenceschopná vůči čínským konkurentům jako BYD a dalším výrobcům automobilů. Poptávku však tlumí vysoké výpůjčky a centrální banky udržující vysoké úrokové sazby ve snaze omezit inflaci.

Tesla také čelí vyšším výdajům na výzkum a vývoj a nákladům spojeným se zvyšováním výroby nového cybertrucku. Tento krok výrazně snížil její ziskovou marži automobilky.

Plány a výhled do budoucnosti

Společnost Tesla se nyní nachází „mezi dvěma velkými růstovými vlnami“ a plánuje zahájit výrobu nového levnějšího vozidla ve druhé polovině příštího roku. Elon Musk varoval investory, že čínská konkurence do značné míry zničí většinu ostatních automobilových společností na světě, pokud nebudou zavedeny nějaké bariéry.

Zdroje info: X, https://www.bbc.com/news/business-68102516

Náhledové foto: Pixabay