Jak je to s třetí dávkou vakcíny Pfizer

01_vakcina

Světem v minulých dnech proletělo prohlášení zástupce vedení firmy Pfizer o tom, že podle studií společnosti zvyšuje třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech ochranu před onemocněním covid-19 až desetkrát v porovnání se druhou dávkou (resp. hodnota protilátek se zvýší pětkrát až desetkrát). Zcela reálně tak ve vzduchu visí možnost, že lidé budou na podzim a v zimě absolvovat třetí dávku této vakcíny (tzv. booster). Jak se k tomu staví odborníci a politici?

Opatrnost především

Země, kde se v současné době možnost přeočkování třetí dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech diskutuje nejvíce, jsou především Izrael a Spojené státy. Ani jedna z nich však zatím o plošném očkování booster dávkou nerozhodla. Nejdále je v tomto ohledu Izrael, který začne již nyní přeočkovávat lidi s oslabenou imunitou. K očkování obecné populace se však zatím nechystá.

Podobná situace je i ve Spojených státech, kde vláda ani její hlavní epidemiologický poradce potřebu třetí dávky nevylučují, zatím k její plošné aplikaci ale podle amerických úřadů není důvod. Nejprve bude třeba zrealizovat a vyhodnotit další studie. Data ze Spojených států zatím jasně ukazují, že ve státech s nižší proočkovaností se onemocnění šíří výrazně snadněji a v neočkované části populace přibývá hospitalizovaných.

02_vakcina

Foto: Pixabay

Česko a třetí dávka

V České republice zatím diskuse o třetí dávce probíhá pouze na obecné úrovni. Vláda ani odborníci její potřebu nevylučují, řídit se ale budou až podle dalšího vývoje a zkušeností z dalších zemí. V tuto chvíli zůstává prioritou dosažení maximálního proočkování populace oběma dávkami (případně jednou v případě jednodávkového schématu Johnson&Johnson).

Odhaduje se, že se začátkem podzimu dosáhne počet plně očkovaných 70 %, což ovšem pravděpodobně nebude stačit k zastavení šíření onemocnění a vláda bude muset vyřešit problém, jak zajistit bezpečnost obyvatel a stabilitu zdravotnictví a současně co nejméně omezovat očkované obyvatele.

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-to-bude-v-cesku-s-treti-davkou-rozhoduje-se-kdy-a-kdo-na-ni-pujde-169464
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/vakcina-ockovani-pfizer-spojene-staty_2107091123_piv

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.