Novela zákoníku práce, co od ní čekat?

Odchod z práce

Zákonodárce chystá velkou novelu nejdůležitějšího kodexu pro zaměstnání – zákoníku práce. Pojďme se tedy podívat na již jisté změny, které přinese. Co od nové podoby čekat? Pokud vše půjde podle plánu, je navrhovaná účinnost 1. července tohoto roku. Jaké novinky nás mohou již tento rok potkat?

Převádění zaměstnanců a sdílení pozic

Pokud se blíže podíváme na dříve jmenovanou novinku, bude spočívat v tom, že firma bude moci dočasně přidělil svého pracovníka k jinému zaměstnavateli. A to již měsíc po jeho nástupu do zaměstnání. Dnes je to až po odpracování půl roku. Další novinka by měla zabezpečit větší flexibilitu práce. Novela kodexu totiž plánuje zavést sdílená pracovní místa, respektive možnost jejich existence. Jak by to v praxi vypadalo? Dva či víc zaměstnanců by sdíleli jednu pozici a sami by si rozvrhli pracovní dobu. Dohromady by pak každý musel dodržet stanovenou pracovní dobu.

Návrat z rodičovské

Další z mnoha oblastí, která bude změněna, je doba návratu zaměstnanců z rodičovské dovolené. Lidé, kteří se takto vrátí, by měli mít nárok na zařazení na původní pozici. Dosud tomu tak bylo jen u mateřské dovolené. Nyní by se měl okruh lidí zvětšit o lidi, kteří se vrací z rodičovské.

Práce na dohodu a dovolená

Na dohodu pracuje mnoho lidí. Ať je to již dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce. Nově by se na tyto případy měla vztahovat zaručená mzda. Dále by se měly změnit pracovní doba v těchto případech a doba odpočinku. Nejspíše bude novelizována i část o bezpečnostní přestávce. No, a nakonec je tu změna, která nejspíše jako jediná bude platit až od 1. ledna 2020. jde o nový výpočet dovolené, respektive nároku na ni. Právo se dovolenou se totiž bude počítat v hodinách a bude určováno podle týdenní pracovní doby zaměstnance.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.