Zákaz mobilů o přestávkách: Šikana žáků, nebo rozumný krok?

Mobilní telefony

Mobilní telefony jsou jednoznačnou a možná i stigmatickou součástí dnešní generace. O tomto faktu není pochyb a mnohdy se i my poněkud starší přistihneme, že mobil zkrátka potřebujeme, a to jak pro volání, tak hlavně pro brouzdání na internetu. Poměrně diskutovanou tematikou jsou mobily v souvislosti s používáním ve školách. Některé školy je o přestávkách žákům povolují, jiné zakazují. Co je správné, se asi zřejmě jen tak brzy nedovíme. Jaký je postoj České školní inspekce? Má využívání mobilů ze strany dětí své výhody? I tyto otázky se pokusíme zodpovědět.

Česká školní inspekce má jasno

Zásah do soukromého vlastnictví každého z žáků. Přesně takto reaguje na problematiku Česká školní inspekce. Každý z žáků má své soukromí, do kterého by nemělo být zasahováno. I přesto mnozí ředitelé základních škol s tímto stanoviskem nesouhlasí a mobily o přestávkách se spíše zakazují, než povolují. Mnohdy se situace řeší tak, že se mobily ráno zavřou do skříněk a následně vydají po ukončení výuky. Jen pro srovnání, v takové Francii jsou mobily na základních a i některých středních školách zakázány zákonem plošně.

V hodinách ano, o přestávkách ne

Tato realita panuje na většině základních škol u nás. Žáci si zkrátka mobily přinesou s sebou a ve škole vypnou. Tedy alespoň oficiálně. Skutečnost je u mnohých pochopitelně odlišná. V případě porušení pravidla pak samozřejmě mohou přijít tradiční školní sankce v podobě důtek atd. Opatření by mělo být konzultováno s rodiči, kteří jsou předem se situací seznámeni.

Potřebují žáci ve škole mobily?

Dle jejich slov samozřejmě ano, nicméně opak je pravdou. Mobily zapříčiňují absenci komunikace mezi nimi a samozřejmě i případnou nepřipravenost na hodinu, neschopnost se včas nasvačit a zajít na toaletu. Když si nestihnou něco o přestávce vyřídit, prostě mají v hodině úplně jiné myšlenky. A co když jim na sociálních sítích někdo nedá like či vynadá? A co když je učitel připraví o dohrání hry? Kvůli němu se nedostane žák na daný level? A natáčení učitelů? Možná někdo bude tvrdit, že kdo si hraje, nezlobí, ale…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.