dan1

Nové zabezpečení účtu a finančních transakcí – kde se změn nemusíte bát

O 14. září 2019 se v poslední době hodně mluví. Aby ne, když má vejít v platnost evropská směrnice o platebních službách PSD2, která zavádí u většiny běžných platebních transakcí (ale i třeba do obyčejného přístupu do internetového bankovnictví) tzv. dvoufázové ověření 2FA.

Nově tedy budete muset např. při přihlášení do internetového bankovnictví zadat kromě hesla a přihlašovacího jména také autorizační kód ze SMS nebo něco podobného. Požadavky jsou u jednotlivých bank individuální, těmi se však dnes zabývat nechceme. Podívejme se raději na služby, u nichž se na žádné změny připravovat nemusíte. A které to jsou?

Fyzická platba kartou

Pokud jste zvyklí kartu do terminálů vždycky strčit, bezkontaktní nemáte nebo jste bezkontakt znehodnotili (ale nesmí se to, tak o tom pomlčte), pak se pro vás jak o jejího majitele vůbec nic nezmění. Stačí zadat PIN a platíte jako vždycky.

Fyzická platba mobilem

Vzhledem k tomu, že už nyní byl vyžadován PIN případně biometrie zařízení nebo karty, tak vlastně už o 2FA šlo. Nic se tedy nemění.

Eshop

Oblíbené platební služby

Pokud používáte např. PayPal nebo podobnou službu, určitě vám není ověření první uskutečněné platby neznámé. Opět samo o sobě jako potvrzení stačí, žádné přídavné akce nejsou třeba.

Bezkontaktní platby v MHD

Rozmáhají se u nás stále více a nebojte se, určitě o ně nepřijdete. Mají totiž výjimku. Nevyžadují PIN ani žádné ověření (kvůli zachování plynulosti přepravy) a to se ani po polovině září nezmění.

Platby mýta

Nezáleží na tom jestli jde o to na dálnicích nebo na mostech. Princip je stejný jako u plateb MHD – bez PINu a bez ověření. Šťastnou a rychlou cestu!

Platba důvěryhodným příjemcům

Sem patří např. uložená karta v e-shopu. Dodnes bylo požadováno jen ověření první platby a totéž platí i po datu 14.9. Opět žádné komplikace.

Opakované transakce

Odchází z vašeho účtu platby ve stále stejné výši a stejným příjemcům? Pak si opět vystačíte jen s ověření první platby a dále bude všechno probíhat jako předtím.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *