02_covid

Arenberger: Zdarma testování – ne tak často

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger pro média sdělil, že se jedná o omezení antigenního testování hrazeného z veřejného zdravotního pojištění. Nyní lze využít takového antigenního testování zdarma jednou za tři dny. V létě však ministerstvo počítá se zvýšením této frekvence. Pokud by se chtěli lidé testovat častěji, než by bylo hrazeno, museli by si za antigenní test zaplatit.

Větší možnosti přináší lidem očkování

Petr Arenberger řekl, že je to mimo jiné i kvůli postupující vakcinaci české populace. Očkování dle něj otevírá Čechům větší možnosti ohledně volného pohybu, navštěvování služeb nebo kulturních akcí. Proto je možné změnit frekvenci bezplatného testování. Doslova Arenberger řekl, že: “Očkování je zatím zdarma, ale časem ho asi během prázdnin budeme zvažovat v jiných režimech. Vždy tam bude nějaká podpora státu, ale jednodušší je prostě být naočkován a ukázat, že mohu dovnitř.”

Konkrétní doba ještě není stanovena

Ministr zdravotnictví však zatím nestanovila, jak by se frekvence bezplatného testování měla změnit. Zda by šlo například o testování, které by bylo hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, jednou za pět nebo sedm dní. Hovoří se také o frekvenci týdnu až čtrnácti dní. “Nějaký způsob zdarma bude existovat pro každého z nás. (…) Jde o frekvenci využívání. Asi nebudou antigenní testy každé tři dny, jako je tomu teď, a ani by to při nízké náloži v populaci nemělo logiku,” řekl ministr.

Babiš však říká pravý opak

Slova a postoj ministra Petra Arenbergra asi má svou vnitřní logiku, i když odborně s tím mnozí nebudou souhlasit. Premiér Andrej Babiš však v době, kdy toto ministr pronesl, řekl při interpelacích v poslanecké sněmovně úplně jiný postoj. V parlamentu totiž Babiš naopak sdělil, že chce prosadit zdarma PCR testování pro všechny lidi. Místo antigenních testů by tak měly být z veřejného pojištění hrazeny přesnější PCR testy. Otázkou tedy je, která politika se nakonec prosadí, a jestli je vhodné, aby se téměř v reálném čase vyjádření ministra zdravotnictví a premiéra země tak lišila. Asi jsme si na to však již za dobu pandemie zvykli.

Zdroj: iDnes
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

  1. Jaroslav Odpovědět

    Nejsem si jist, zda by bylo vhodnější viditelně označit očkované či neočkované, testované či netestované. Průkaz je k ničemu, pokud by bruselské hlavy pomazané nezajistily násobné ověření zabraňující jeho zneužití. V každém případě se však jedná o kategorizaci lidí. Pamětníci již téměř vymřeli, ale z dějin se můžeme poučit (pokud je příslušně nezkreslíme), co kategorizace znamenala před a v průběhu 2. světové války. O proklamované svobodě pohybu, jedním z hlavních (či falešných?) taháků Bruselu raději nepíši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *