01_bilydum

Nové americké sankce vůči Rusku míří na citlivé místo

Ve chvíli, kdy se ruské tanky a jednotky přesunují k ukrajinské hranici ukončila Bidenova administrativa rozhodování o tom, jakým způsobem zareaguje na vměšování Ruska do amerických voleb a sérii kyberútoků. Ty prozatím vyvrcholily napadením platformy SolarWinds v prosinci loňského roku, díky čemuž získali útočníci přístup do sítí několika amerických ministerstev. Administrativa Joe Bidena se v tomto případě rozhodla nejít cestou okázalé demonstrace síly v podobě přesunů vojsk apod. Její odpověď ale o to citelněji zasahuje Moskvu tam, kde to bolí nejvíc: v ruském rublu.

Varovný výstřel

S platností od 14. června bude americkým bankám a zakázána účast na všech prodejích dluhopisů vydaných ruskou centrální bankou, ministerstvem financí a státním investičním fondem.

Vláda tak reálně zakazuje americkým finančním institucím nakupovat dluhopisy denominované v rublech a současně jim zakazuje půjčovat uvedeným subjektům prostředky v rublech.

Znamená to významnou eskalaci amerických sankcí vůči Rusku a ztíží Moskvě získávání kapitálu. Ruský rubl ve čtvrtek vůči americkému dolaru poklesl téměř o jedno procento a akciový trh v zemi mírně ustoupil.

Biden tak navazuje na sankce vyhlášené Trumpovou administrativou. Ta totiž v srpnu 2019 zakázala americkým bankám podílet se na dluhopisech a půjčovat Rusku nerublové prostředky. To se nicméně většinou týkalo transakcí v amerických dolarech a eurech. Nyní dochází k významnému rozšíření těchto sankcí.

Analytici se shodují v tom, že se jedná o velmi silné prohlášení a skutečný „varovný výstřel“.

01_rubl

Foto: Pixabay

Dopad i na zahraniční banky

O tom, že to Biden myslí vážně svědčí i fakt, že uvedené zákazy platí také pro zahraniční banky operující na americkém trhu a také prohlášení ministryně financí Janet Yellenové:

„Ministerstvo financí využívá tuto novou pravomoc k tomu, aby uvalilo náklady na ruskou vládu za její nepřijatelné chování.“

Bidenova administrativa si nicméně stále ponechala určitá zadní vrátka  rozhodla se nesáhnout k možnosti, kterou někteří komentátoři přirovnávají k „ekonomické jaderné bombě“, tj. k zákazu nakupování již vydaných ruských dluhopisů a obchodování s nimi na sekundárním trhu.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/04/15/business/joe-biden-banks-russian-debt/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

14 komentářů

 1. vastar Odpovědět

  tomu říkám kapitalistické tržní hospodářství a jeho neomezené možnosti….a pak, že Rusko je země neomezených možností…velký kulový

  1. Franc Odpovědět

   No jasně. Čekaj jenom ,až jim nějaká Tatiana přijde poradit jak na to. Jo a nezapomeňte jim poslat na to pokořování nějaký ten kanonnenfutr.

   1. Tatiana Odpovědět

    Nějaká Tatiana vidí tendenci celého světa o to aby rusko v čele s puťkou zpovídalo se ze zločinu proti lidskosti. Sadama Husajn ani z časti neudělal tolik co rusko a je namístě přitáhnout ho k zodpovědnosti. Minimálně by mněl vrátit Krym, odškodnit nejenom nás VB a USA ale i mnoho dalších menších statečku a pochopitelně by mněl být souzen. Kalich trpělivosti už přetekl a obyčejnou smrt si nezaslouží. To je nejenom můj názor ale i všech slušných lidi na cele planetě pač těžko jde jen představit tak ukrutného nepřítele jako je rusko!!!

 2. asdfa Odpovědět

  No, a v reálu to skončí, že Čína přestane nakupovat americké a koupi Ruské, takže výpadek nahradí 😀

 3. Viktor Odpovědět

  To je stejně k ničemu, Čína se spolu s Ruskem chystá odstřihnout z obchodování Americký Dolar a poté nejspíš i euro. Obě země budou pro mezinárodní obchod používat a požadovat výhradně Čínský Yuan.

 4. ldx Odpovědět

  Hlavně by je měli konečně vykopnout z mezinárodní finančního systému a odříznout od zúčtovacích center platebních karet (VISA, MC). Tak aby se nedostali ke svým zahraničním účtům a nemohli platit kartami.
  Ale chápu tohle jako takový předstupeň.

 5. Martin Vaněk Odpovědět

  Božínku, tady je zase tupců… Kdypak dojde na sankce proti USA, které napadly Afghánistán bez mandátu OSN, a dvacet let tam zabíjejí i za pomoci našich žoldáků, kteří jim dělají křoví? Kdy dojde na sankce proti NATO, které napadlo, opět bez mandátu OSN, Jugoslávii, a humanitárněbombardovací lhář havel to kryl v parlamentu?
  RF chrání své úzamí – podívejte se na mapu, kolik základen mimo své úzamí má Rusko, a kolik USA, potažmo NATO. A nezapomínejme na historii – přioddělení Ukrajiny NATO i USA slibovalo, že se nebude přibližovat k hranicím RF, a Ukrajina zůstane neutrální. Ale sliby západních zrádců zase skončily stejně, jako v roce 38´… 🙁

 6. def Odpovědět

  Se sankce mají holt historicky dobré zkušenosti, Japonskou před 2.SV dusili, tak dlouho až jej donutili zaútočit, … kdyby se hodlali řezat s Rusy v Arktidě, tak je mi to skoro jedno, ale mam pocit, že mají představu, že to za ně vybojuje Evropa (část už naočkovali a na zbytku pracují).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *