Jak řešit autonehodu bez policie

Nehoda

Ne ke každé autonehodě je nutné volat policii. Takovou povinnost máte ze zákona jen pokud se při autonehodě někdo zranil, nebo pokud škoda u nehody přesáhne stanovený limit. U menších autonehod je však lepší, když se vše vyřídí rychle a správně. Jak tedy postupovat, aby vám pojišťovny aktérů nehody vše řádně proplatili? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to!

Bez formuláře se neobejdete

Neexistuje sice žádný právní předpis, který by vám ukládal povinnost mít vždy v autě formulář “Záznam o dopravní nehodě”, avšak jde o formulář, který pojišťovny po svých klientech vyžadují. Dávají jej společně s pojistnou smlouvou na propisovacím papíře. Snadno si jej však můžete stáhnout i sami na internetu. Výhodou je, že vše bude zaznamenané na předepsané formě, dále také to, že jde o univerzální evropský formulář. Užijete jej tedy i v cizině.

Co když ani jeden z aktérů formulář nemá

Nezřídka kdy se však stane, že ani jeden z řidičů, kteří se nehody zúčastnili, nemají ve vozidle onen formulář. Co teď? Nemusíte se ničeho bát. Důležité však je, abyste zaznamenali všechny údaje, které pojišťovna vyžaduje. Máte-li jen jeden formulář, vyplňte jej pečlivě. Právě tedy budete odevzdávat pojišťovně. Ostatní si jej ofotí. Pokud však nemá ani jeden řidič tento formulář, pak si jej prostřednictvím mobilu najděte na internetu a na obyčejný papír zaneste všechny informace, které jsou na formuláři vyžadovány. Doma pak vyplňte formulář a a zašlete jej také druhé osobě.

Kdy nemusíte k nehodě volat policii

Tento formulář je tedy vždy potřebný, pokud k nehodě není zavolaná policie. Kdy ji k nehodě nemusíte volat? Prvním kritériem je, že ani jedna ze stran nehody zavolání policie nepožaduje. Dále nemusíte volat policii, pokud splníte následující podmínky. Nikdo není zraněný, nevznikla škoda na majetku třetí osoby a na žádném z vozidel nevznikla škoda vyšší než 100 000 Kč. Poté se ještě musí strany dohodnou, kdo je viník nehody, a kdo je nehodou poškozen.

Náhledové foto: Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.