Nová povinnost pro evropské firmy kvůli odlesňování

Kácení

Odlesňování a ničení pralesů představuje obrovský problém pro celý svět, rozhodně se netýká jen Brazílie a dalších zemí, na jejichž území se pralesy nacházejí. Evropa chce nyní tuto odpovědnost vyjádřit i prostřednictvím nové legislativy ukládající firmám povinnost dokázat, že jejich produkty k odlesňování nepřispívají.

Evropa a její díl odpovědnosti

Při pohledu na padající stromy v Amazonském pralese máme občas pocit, že se nás odlesňování netýká a odehrává se daleko od nás. Pravda je však taková, že stromy padají kvůli produktům a surovinám, které jsou určené pro evropský trh, a které tak rádi a často nakupujeme.

Na celosvětovém odlesňování se země Evropské Unie podílejí z plných 10 %. I proto nyní evropští poslanci připravují návrh pravidel pro společnosti dodávající na evropský trh produkty a komodity, které by mohly při své produkci k tomuto neblahému fenoménu přispívat.

kácení

Foto: Pixabay

Reakce velkých a malých firem

Káva, kaučuk, maso, cukrová třtina, nebo třeba dřevo: to jsou nejvýznamnější komodity, které budou moci evropští prodejci a zpracovatelé využívat jen tehdy pokud budou schopni prokázat, že právě jejich podnikatelská činnost nepřispěla ke kácení pralesů. Množství firem, které se těmito pravidly budou muset řídit je opravdu velké. Jmenovat můžeme výrobce sladkostí, zpracovatele kávy, stejně jako výrobce nábytku, nebo hudebních nástrojů. Ty největší firmy již nyní deklarují naplňování pravidel zodpovědného přístupu k přírodě. Otázkou však je, zda budou toho samého schopni například drobní pěstitelé, nebo výrobci některých specifických výrobků.

Právě to, zda bude nová legislativa schopna postihnout spravedlivým způsobem společnosti od těch nejmenších po ty největší a nastavit jim stejné férové podmínky, je starostí některých europoslanců, kteří jsou vůči návrhu spíše opatrní.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/kava-drevo-ci-dobytek-firmy-ceka-dokazovani-ze-jejich-zbozi-neprispiva-k-niceni-lesu-1393533

 https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20220909IPR40140/climate-change-new-rules-for-companies-to-help-limit-global-deforestation

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.