Robotů je čím dál více. Budou platit daně?

Robot

O tom, že za ně budou pracovat roboti sní lidé již dlouho. Nyní poprvé v historii se tomuto cíli jako lidstvo blížíme. Ale ačkoliv budou roboti zastávat stále více činností, nemusí to být nutně důvod k oslavám. Více robotů ale znamená také nové výzvy a nové problémy. Jaké máme na mysli? A jak si s nimi poradíme?

Roboti útočí

Možnost nahradit pracovní síly roboty již v blízké budoucnosti je snem a cílem mnoha podnikatelů. A díky rozvoji techniky se brzo stane nejspíš skutečností. Roboti budou v mnoha oborech převládat, jinde doplní lidské síly ve chvílích, kdy to bude potřeba. Roboti se začínají prosazovat stále více a již do konce dekády budou na některých místech pravděpodobně zcela běžnou věcí. Třeba u baru bude stát robot schopný namíchat vám drink.

Dostane se ale budoucnost skutečně tak daleko, že v restauracích místo číšníků potkáme jen roboty? To asi ne, lidská obsluha bude možná známkou luxusu a „lepšího podniku“. V tuto chvíli je to ale zatím naopak a robotická servírka v šumavském hotelu je kuriozitou, která láká hosty k návštěvě. To, že je ale schopná fungovat velice dobře a majiteli v mnohém ulehčí ovšem naznačuje, že je jen otázka času než se rozšíří.

Robot

Foto: Pixabay

A co lidé?

Roboti mají mnoho možností a pokud jich výrazně přibude (jako že přibude), logicky nahradí lidské síly. To je nevyhnutelná realita nové průmyslové revoluce. Řada lidí přijde o práci, protože těmito stroji budou plně nahraditelní. Roboti navíc nebudou pro zaměstnavatele tak finančně nároční.

Jenomže lidé bez práce znamenají větší výdaje pro stát. Pro stát, který bude mít méně peněz, neboť jich vybere méně na daních. Plyne z toho jediné: nová realita si poměrně brzo vyžádá vážnou debatu na téma zdanění robotické práce.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/robotu-pribyva-vyzvy-ke-zdaneni-jejich-prace-sili-40384309

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.