Nová informatika: Učí se bez počítače a mnohdy i smyslu

Programování

Pokud se dnes člověk neorientuje ve světě informačních technologií, má pochopitelně velký problém. Základní znalosti prostě musíme mít všichni. Někteří z nás ale dokážou na počítačích ještě více. Znají kódování, případně se umí orientovat ve tvorbě stránek, která už dnes nemusí být založena vyloženě na kódech. Co ale mnohým z nás chybí, jsou základní znalosti v oblasti kancelářských prací a základní orientace v počítači, tabletu či telefonu jako takovém. Zejména děti absolutně netuší, kde je nějaké uložiště a jak se tam data ukládají, případně že se tvoří složky a podobně. Do toho přichází do škol nová informatika.

Vesele si kódujme

Nová informatika je inovativní. Děti už neřeší nudné balíčky Office nebo základy informatiky týkající se softwaru a hardwaru. Učí se logickému myšlení a rozvíjí svou tvořivost. Jak nádherné, jak slavné a slovutné. Ve finále se baví, ale jakékoli učení s nějakým smyslem tato činnost nejspíše postrádá. Když jim učitel ukáže nějaké znaky, piktogramy a podobně, ony následně bez problémů tyto znaky přečtou a domýšlí si další. S programováním to má pramálo společného. Počítač fakticky neznají.

ProgramováníFoto: Pixabay

Emaily jsou nudné a nikdo je nepíše

I takto v podstatě přistupuje nová informatika ke studiu. Naučit se tuto činnost mohou děti klidně v češtině. Však právě tam jistě bude prostor k její realizaci, zatímco v informatice se budou učit logickému myšlení a kódování, které jim ve finále bude k ničemu. Nová doba skutečně vyžaduje inovace, ale bez základů se inovovat příliš nedá a dívat se na naprogramování čidla, které pomůže upozornit na to, že je třeba zalít rostliny, asi těžko přebije základy češtiny a matematiky.

Počítač jako velká neznámá

Kde se pak žáci a žákyně budou učit třeba tomu, jak a kam ukládat obyčejné soubory v počítači? Jak si udělají pořádek na disku? Kdo je naučí vytvářet sobory a pracovat s různými editory třeba včetně redakčních systémů typu Worpressu a podobně? I na tyto otázky je třeba najít odpovědi. Nově pojatá informatika ale nic takového nedává. Jedná se zase jenom o jakési přemíchávání již tak ne příliš smyslu dávajícího rámcového vzdělávacího programu.

Zdroje info: eduzin.cz, ct24.ceskatelevize.cz, vlastní zkušenosti autora

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.