Nová informatika jde do škol: Word, Excel a další balíčky Office na odstřel

Informatika

Tak už je to konečně tady. Do škol míří nová informatika. Vyučovat se bude nově, zcela inovativně. Žáci se konečně budou soustředit na řešení problémů a nebudou se pouze otrocky učit konkrétní data a dovednosti. Žák se podívá na model a následně zhodnotí, zda obsahuje veškerá data, jichž je zapotřebí pro vyřešení problému. V modelu dokáže žák vyhledat chybu a opravit ji. Rozumíte předchozím větám? Přijde mi, že snad pochází z jiné planety. Ano, logické uvažování je nepochybně velmi důležité a je rozvoj potřebný. Proč se ale kvůli tomu musí rozbít to, co relativně fungovalo?

Excel, PowerPoint nebo Word? Na to není čas

Co naplat, že se kancelářského balíku od Microsoftu využívá dnes nejvíce. Takřka každá firma požaduje, aby uchazeč o zaměstnání ovládal alespoň základ. Přesto se výuka kancelářských programů v rámci informatiky zrušila. Prostě nyní existuje nový vzdělávací obsah. Jinak doporučení je dle Radka Sárköziho, prezidenta spolku Pedagogická komora, takové, že někteří učitelé se kancelářským balíčkům ve výuce věnovat mohou. Takže některé děti to umět budou, jiné nikoli. Opět skvělá logika MŠMT i dalších institucí vymýšlejících vzdělávací programy a koncepce. Neskutečné.

Původní záměr byl jiný

Jasně. Na počátku se věci měly tak, že Word učil v rámci českého jazyka a Excel v matematice. I PowerPoint by si prostě někde místo našel. Že by ve výtvarné výchově? Tak jako tak není v hlavních vyučovacích předmětech typu češtiny nebo matematiky na výuku kancelářských programů prostor. Někdo prostě opět něco nedomyslel. Ale budeme mít pokročilé programátory. Super.

Ne všechny školy na novou informatiku přešly

Ještě že tak. Přechod oznámilo jen 2 604 z celkového počtu 4 526 škol. Rozhodně je třeba také podotknout, že školy, jež přejdou na nový model informatiky, obdrží solidní finanční balík na nákup výpočetní techniky. I toto měla být jejich motivace. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy. Některým ředitelům se nejspíše změna informatiky nelíbí, čemuž se nelze divit. Jiní asi o finanční injekci nevěděli. Tak jako tak nás čekají opravdu zajímavé a kompetentními lidmi řešené změny. A učitelé? S některými jsem mluvil a měli fakticky hlavu v dlaních. Logika věci zřejmě neexistuje. Ale firem se na nové koncepci a dotacích nabalí dost. A to je hlavní.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pedagogicka-komora.A220916_180231_domaci_dyn

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3269122-do-skol-prichazi-revoluce-v-informatice-word-uz-stacit-nebude-zaci-maji-umet-pracovat

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/informatika-se-stane-ve-skolach-klicovym-predmetem/r~177d28b404d811ec878fac1f6b220ee8/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.