Elektro mobil

Konec spalovacích motorů v roce 2035: EU zase něco nedomyslela

Blíží se konec nových automobilů se spalovacím motorem? Možné to určitě je. Podle všeho to tak vypadá. Ve středu bylo Evropskou komisí v rámci klimatického balíčku navrženo, aby vozy od roku 2035 neprodukovaly oxid uhličitý. Tím pádem je jasné, že se budou prodávat pouze vozy hybridní nebo plně elektrické. Sáhneme tedy hlouběji do kapsy, navíc vše bude zřejmě provázat ještě řada jiných komplikací.

Striktní diktát bychom přijímat neměli

Ne úplně ideální je jakýsi způsob přikazování, jímž nám Evropská unie dává najevo, že spalovací motory by se měly stát minulostí. Prostě to od roku 2035 skončí a hotovo. Mělo by se přece jít úplně jiným směrem. Cestou motivaci k pořízení jiného vozu a samozřejmě i případně dotováním takovýchto aut. Člověk by si pak rozmyslel, zdali půjde do starého. nebo dá přednost novému.

Elektromobily a hybridy prostě musí být lepší

A pak to stoprocentně půjde. Stačí si vzít jako příklad minulost. Když byl vynalezen v polovině 18. století parní stroj Jamesem Wattem a postupně zdokonalován, zjistilo se, že jde o mnohem lepší způsob dopravy. Vždyť koňské povozy byly v mnohém horší. Jasně, šířily se pomluvy, že při rychlosti kolem 40 km/h bude bolet cestující ve vlaku hlava. Přesto ale lidé pomalu přišli na to, že parní stroje jsou výbornou volbou. Bez jakéhokoli stanovování termínů a nařizování čehokoli.

Jak vidí moderní vozy společnost dnes?

Poněkud rozporuplně. Vždyť elektromobily i hybridy jsou několikanásobně dražší. motivace je tedy minimální. A dostupnost čerpacích stanic u nás? Také špatně. Často se hledají jako jehla v kupce sena. Co všechno víme o výdrži těchto aut? Dále je třeba také zmínit cenu náhradních dílů a mnohé další aspekty, jež se nových aut týkají. Pokud nás chtějí motivovat k jejich pořízení, takto to asi nepůjde. A to nehledě k tomu, že se propustí přes 200 000 lidí v momentu, kdy se s výrobou aut se spalovacím motorem přestane.

Zdroje info: https://ziegler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=773595
https://www.lidovky.cz/byznys/konec-ery-spalovacich-motoru-evropska-komise-navrhla-aby-byla-od-roku-2035-nova-auta-v-eu-zcela-bez.A210714_144541_ln_ekonomika_litsp

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Robert Šajovič Odpovědět

    Autor článku uvádí správně „Elektromobily a hybridy prostě musí být lepší“ a nyní již jsou lepší volbou pro úzkou skupinu zákazníků( možnost nabíjení přez noc, jako druhé auto do rodiny). Aby elektromobily byli lepší volbou vtšinu většinu zákazníků musí někdo dlouhodobě investovat do vývoje baterií, vývoje obnovitelných zdrojů energie a výrobních kapacit. To žádný rozumný investor nebude dělat, pokud nebude mít jistotu návratnosti investice. Proto EU nařídila zákaz výroby osobních automobilů od roku 2035.
    Navíc autor článku zcela pomijí fakt, kde se ty fosilní paliva berou a za jakou cenu (kartel) a jaké škody to způsobuje na životním prostředí? Asi se shodneme, že takto to dále nejde napořád a potřebujeme lepší ekologicky šetrnější technologie technologie jejichž vývoj tímto nařízením EU podnítí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *