Nobelova cena za medicínu: Získali ji dva vědci, kteří zachránili miliony životů vytvořením mRNA vakcín proti covidu

Nobelova cena za fyziologii nebo medicínu byla letos udělena Katalin Karikóové a Drew Weissmanovi za jejich zásadní objevy, které umožnily vytvoření mRNA vakcín proti koronaviru. Toto ocenění bylo uděleno v reakci na jejich práci, která položila základy pro vakcíny, které změnily průběh pandemie.

Z Maďarska do Ameriky

Katalin Karikóová se narodila v Maďarsku, ale svou vědeckou kariéru započala až v USA. Na Pensylvánské univerzitě však čelila obtížím při získávání financování pro svůj výzkum. Toto období finančních problémů ji vedlo k setkání s Drewem Weissmanem, který se stal jejím spolupracovníkem na cestě k vytvoření vakcín založených na mRNA.

Objev, který změnil svět

Katalin Karikóová a Drew Weissman získali letošní Nobelovu cenu za medicínu za svůj revoluční objev. Jejich práce umožnila vytvoření mRNA vakcín Covid-19, které se staly kritickým nástrojem v boji proti pandemii. Rickard Sandberg, profesor Karolinského institutu ve Švédsku, označil jejich objevy za „zásadní“ a neocenitelné pro lidské zdraví.

Jejich práce zůstala po mnoho let nepovšimnutá. Až do roku 2008 a 2009 nebyl široký zájem o jejich výzkum. Teprve v době pandemie si lidé začali uvědomovat potenciál mRNA vakcín. Drew Weissman, profesor na Pensylvánské univerzitě, poznamenal, že „ve skutečnosti se o tyto vůbec nezajímali.“

Vakcíny, které změnily svět

Klíčovým okamžikem pro jejich práci byla pandemie Covid-19. Výzkum Katalin Karikóové a Drewa Weissmana položil základy pro výrobu milionů dávek mRNA vakcín, které vyvinuly společnosti jako Pfizer/BioNTech a Moderna. Tímto způsobem se jim podařilo odstranit hlavní překážku účinnosti vakcín a umožnit imunitnímu systému reagovat na laboratorně vytvořenou mRNA.

Katalin Karikó a Drew Weissman byli ohromeni, když se dozvěděli o zisku Nobelovy ceny. Thomas Perlmann je kontaktoval až před vyhlášením této prestižní ceny. Karikóvá řekla, že její matka každý rok spekulovala, kdy získá Nobelovku. Drew Weissman to označil cenu za „neuvěřitelnou poctu“ a poděkoval Karikóové za spolupráci.

Nobelova cena za fyziku bude vyhlášena v úterý, ve středu bude následovat chemie a ve čtvrtek literatura. Nobelova cena za mír bude vyhlášena v pátek a cena za ekonomii 9. října.

Zdroje info: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/kariko-weissman-win-medicine-nobel-covid-19-vaccine-work-2023-10-02/, https://www.nbcnews.com/news/world/nobel-medicine-goes-scientists-whose-work-enabled-creation-covid-mrna-rcna118332

Náhledové foto: Flickr/Adam Baker (CC BY 2.0)