Nobelova cena za ekonomii: Triumf pro ženy, ale ještě je co dohánět

Významná vědkyně, profesorka Claudia Goldinová z Harvardovy univerzity, přináší po dvou stech letech výzkumu nové poznatky o nerovnosti žen na pracovišti. Její triumf nejen oslavuje její genialitu, ale také vrhá světlo na trvající nerovnosti pohlaví v akademickém světě. Ve světě, kde ženy často bojují za své místo, Goldinová představuje symbol naděje a inspirace.

Claudia Goldinová

Získání Nobelovy ceny za ekonomii profesorkou Claudii Goldinovou je přelomovým životním momentem. Stockholm v pondělí oslavoval tuto výjimečnou vědkyni z Harvardovy univerzity, která se věnovala pochopení nerovnosti pohlaví na pracovišti.

Goldinová se zařadila mezi elitu. Je teprve třetí ženou, která kdy cenu v této kategorii získala. Počet tří žen z 93 laureátů, zdůrazňuje obrovský genderový rozdíl.

200 let nerovnosti a boje za rovnoprávnost

Dvě století. Tak dlouho zkoumala Goldinová účast žen na pracovišti. A co zjistila? Platová nerovnost trvá, i když ženy dosahují vzdělání stejné, ne-li vyšší úrovně než muži.

„Pochopení role žen na trhu práce je pro společnost důležité,“ zdůraznil Jakob Svensson, předseda výboru.

Ačkoliv Goldinová neposkytuje konkrétní řešení, její výzkum alespoň osvětluje tento problém. „Je to složitá politická otázka,“ připustila Randi Hjalmarssonová z výboru. A Goldinová? Stala se detektivem. Hledala a doplňovala chybějící data, protože historie často mlčí o ženách.

Zpráva o vítězství 77letou Goldinovou potěšila. Ellegren řekl, že byla „překvapená a velmi, velmi ráda“.

Nobelova cena

Goldinová se připojila k řadě vědců, umělců a aktivistů, kteří byli letos oceněni v různých kategoriích během posledního týdne. Cena za ekonomii, založena v roce 1968, je připomínkou Alfreda Nobela. Loni získala cenu trojice amerických vědců Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig za výzkum bank a finančních krizí.

Tento rok přinesl opět bohatou směs laureátů z celého světa, včetně dvou dalších žen oceněných za medicínu a fyziku. Ocenění budou předána v prosinci v Oslu a Stockholmu. Vítězové získají 11 milionů švédských korun, zlatou medaili a diplom.

Zdroje info: X, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-proc-zeny-berou-mene-nez-muzi-za-hledani-odpovedi-dostala-nobelovku-238026, https://www.nbcnews.com/news/world/professor-awarded-nobel-economics-prize-advancing-understanding-workpl-rcna119441

Náhledové foto: Foto: Flickr/Adam Baker (CC BY 2.0)