Německá fotbalová reprezentace mění sponzora dresů

Spojení německé fotbalové reprezentace (DFB) s německým výrobcem sportovního oblečení a obuvi Adidas skončí v roce 2027. Toto partnerství trvalo dlouhých 74 let, během kterých společně dosáhli čtyř titulů mistrů světa a tří titulů mistrů Evropy. Adidas nahradí jeho největší světový konkurent, americká společnost Nike.

Rozporuplné ohlasy

Nejenom fanoušci, ale i někteří vrcholní představitelé země vnímají tento krok jako šokující. K nové dohodě se vyjádřil vicekancléř a ministr hospodářství a ochrany klimatu, Robert Habeck (Zelení): „Německý dres bez tří pruhů si jen stěží dokážu představit. Adidas a černá, červená a zlatá barva pro mě vždy patřily k sobě. Jsou součástí německé identity. Uvítal bych trochu více lokálního patriotismu,” řekl listu Süddeutsche Zeitung. Vyjádřel se i bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU), podle kterého je špatně, že se národní tým nechal zatáhnout do korporátního boje. Ostrými slovy pálil také Karl Lauterbach z SPD. „Adidas by již neměl být na národním dresu? Místo toho americká společnost? Myslím, že to je špatné rozhodnutí, kdy komerce ničí tradici a kus domova,” okomentoval novinku na sociální síti X.

Drtivá část fanoušků nesouhlasí

Německý sportovní magazín Kicker, zveřejnil anketu, zda jsou fanoušci spokojeni s rozhodnutím německého fotbalového svazu. Drtivá většina (59 919 – 89 %) byla proti, a pouze 11 % bylo pro (7 450). Mnozí z nich stále nerozumí rozhodnutí fotbalového svazu vyměnit Adidas zrovna za americkou značku Nike. Jeden z komentujících poznamenal: „Cože? Nike pravidelně ničí klubová trička po celém světě. Na co si to proboha DFB hraje? Směšná výměna. Kdyby byla nutná změna, mohli upřednostnit Pumu, která je také německá.”

Peníze hýbou světem

Zdá se, že kdyby DFB neměla finanční potíže, asi by těžko došlo k této dohodě. Sedmiletá smlouva, která začne platit od roku 2026, přinese německému fotbalu 100 milionů eur ročně. Už v minulosti jednou Nike nabízela sebe německému fotbalu. V roce 2006 mělo dojít k údajné nabídce ve výši 500 milionů eur na deset let, ale neúspěšně.

Pro německou značku Adidas je to druhá rána po loňském ukončení spolupráce s americkým rapperem Kanyem Westem. Krátce po ukončení spolupráce Adidasu klesl zisk. Nyní čelí Německo výzvě: za tři měsíce začne Euro 2024, které se bude konat v Německu. Bylo by symbolické, kdyby domácí reprezentace vyhrála domácí mistrovství jako pořadatel.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nemci-jsou-sokovani-fotbalovou-reprezentaci-opousti-po-74-letech-adidas-40465176https://edition.cnn.com/2024/03/22/business/nike-germany-soccer-adidas/index.htmlhttps://www.bbc.com/news/business-68634777

Náhledové foto: Unsplash