Spotřebiče

Proč se vyplatí investovat do kvalitních spotřebičů? Ušetří čas i peníze

Češi mají od nepaměti tendence koukat při nákupech hlavně na cenu kupovaného zboží. Proč se to nevyplatí? A proč nakonec vlastně vůbec neušetří?

Zrovna domácí spotřebič je něco, co obvykle často používáme. Při jejich výběru není radno spěchat, tedy pokud chceme, aby nám vydržel nějaký ten pátek. Kvalitní a vhodně vybraný spotřebič vám může sloužit dlouhá léta, a navíc i ušetřit peníze. Investice do něj se tedy ve výsledku rozhodně vyplatí.

Ať už vybíráte nový sporák, lednici, myčku nebo sušičku, měli byste se zamyslet, jak často daný spotřebič využíváte. Nadšené kuchařky se asi nespokojí se sporákem, který po pár letech odejde, maminky s dětmi asi nebudou chtít pračku nebo sušičku, která se rozbije po dvou letech používání. Jednak tím ztrácí čas a energii, ale hlavně peníze, které do levných, avšak neúsporných spotřebičů tečou.

Prvotní investice je u takových věcí vždy vyšší a je nutno s ní počítat. Zásadní je ovšem spotřeba. Ta určuje, zda vám spotřebič danou investici vrátí, či nikoliv. U každého spotřebiče je tedy klíčový energetický štítek, který napoví, jaký je příkon spotřebiče ve wattech, tedy řekne vám jeho reálnou spotřebu.

V dnešní době je situace taková, že nejúspornější spotřebiče mají energetickou třídu A+++, o něco horší pak A++. Dalším energetickým třídám, jako je A+ nebo A se u domácích spotřebičů pokud možno úplně vyhněte. Kolik ušetříte v prvotní investici za jejich koupi, tolik pak zaplatíte navíc za jejich provoz oproti úsporným spotřebičům, dokonce částku během let, kdy spotřebič slouží, několikrát přesáhnete. Zvláště u chladniček se vyplatí přemýšlet nad jejich spotřebou, protože se jedná o největší žrout energie v domácnosti, který běží 24 hodin denně.

Takže proč koupit kvalitní spotřebič?

  •       Menší poruchovost
  •       Úspornější energetická třída
  •       Kvalitnější zpracování
  •       Menší spotřeba vody (pračky, myčky)

Již během tohoto roku, ale zvláště pak na podzim, přijde nové značení spotřebičů. Evropská unie se bude opět vracet, ke straému značení a třídy A+++, A++ a A+ úplně zmizí. Nahradí je staré značení A – G. Opět bude třída A ta nejúspornější, na úrovni dnešních A+++ spotřebičů a třída G ta nejméně úsporná.

Nejde ale jen o úsporu energie. Například u myčky nádobí nebo pračky je také zásadní spotřeba vody. Platí zde stejné pravidlo, jako u energie, tedy kolik ušetříte na pračce či myčce při její koupi, to zaplatí na spotřebě vody. Kvalitní pračky a myčky dokáží vyprat a umýt doslova s pár litry vody na cyklus. Stačí se tedy při koupi řídit i tímto parametrem a ušetříte tak i desítky tisíc za pár let.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *