Nezajistili jste si dostatek dřeva nebo uhlí na zimu? Pak máte problém

dřevo

Energetická krize, která v dnešní době svírá v důsledku ruské agrese na Ukrajině i post-covidovým problémům celou Evropu i řadu dalších částí světa. Jedním z jejích projevů je dnes i naprostý nedostatek pevných paliv, dřeva, uhlí i dalších odvozených produktů. Ti, kdo si dosud palivo na zimu nezajistili, mají důvod k obavám.

Ceny letí vzhůru

Zatímco v loňském roce si majitelé topných systémů na palivové dřevo mohli mnout ruce a radovat se nad tím, že se cena za metr krychlový dřeva snížila téměř o 25 procent, dnes si zděšeně prohlíží nové ceníky. V tomto ohledu jsou tak na stejné lodi s lidmi, kteří topí plynem nebo elektřinou. Lidé topící uhlím, briketami nebo peletami mají potom stejné, nebo ještě větší starosti.

Podle typu dřeva se dnes cena za krychlový metr liší od nějakých 1400 Kč do téměř třech tisíc korun. Ještě hůře jsou na tom lidé, kteří topí dřevěnými peletami. Při jejich výrobě je totiž třeba dřevo sušit specifickým způsobem, k němuž je potřeba plyn. Cena za jednu tunu se zvýšila z 6 000 korun, které stála na jaře, na současných téměř 18 000 korun.

Cena uhlí nebo briket se také zvýšila, především pak u toho černého. Ta vzrostla až o 200 procent. Jakkoliv zní tato čísla děsivě, ani ona nemusí být tou nejhorší zprávou, která čeká na ty, kteří tato paliva potřebují.

brikety

Foto: Pixabay

Paliva zkrátka nejsou

Strach z dramaticky vysokých cen za plyn a elektrickou energii (v případě plynu i z jeho nedostatku) nutí lidi k vytváření zásob pevných paliv bez ohledu na to, že i v jejich případě cena roste. Výsledkem je jejich dramatický nedostatek.

V případě dřeva jsou typické pořadníky s tím, že nejbližší možné termíny dodávek mohou být často až v lednu. U uhlí není situace o moc lepší, a i v jeho případě budou zájemci čekat týdny, spíše však měsíce.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-palivove-drevo-a-brikety-zdrazily-a-nejsou-40407977

https://www.newstream.cz/trhy/uhli-jde-na-dracku-jeho-cena-vzrostla-o-desitky-procent-lide-se-boji-nedostatku-plynu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.