Netflix chce postihovat sdílení hesel. Týká se to i vás?

Netflix

Netflix je světově nejpopulárnější streamovací platformou, a i u nás se těší velké oblibě. V poslední době na něj ale začíná tlačit konkurence a pociťuje i odliv předplatitelů poté, co skončila pandemická situace. Kromě toho trápí společnost i jeden dlouhodobý problém: uživatelé mezi sebou sdílí hesla, což pro ni znamená ztráty. A právě na zamezení této praxe se chce Netflix nyní zaměřit.

Sdílení hesel je Netflixu trnem v oku

Podle údajů Netflixu hesla s přáteli a příbuznými sdílí až třetina uživatelů z celkového počtu, který přesahuje 200 milionů. O způsobech, jak „ucpat“ tuto díru na peníze, uvažuje Netflix již nějakou dobu.

Začátkem roku se v Severní Americe začaly některým uživatelům objevovat zpráva a žádost o potvrzení toho, že sdílí domácnost s majitelem účtu. Od ledna se ale Netflix do potírání sdílení hesel obuje pořádně. Nutno podotknout, že Netflix považuje sdílení hesla za trestný čin a své odhodlání myslí opravdu vážně.

Netflix

Foto: Pixabay

Jak bude Netflix se sdílením bojovat?

Strategii boje se sdílením hesel bude Netflix testovat od začátku letošního roku v Jižní Americe. Založená bude na geolokaci televizí, na nichž bude Netflix spouštěn. Pokud se ukáže, že stejný účet bude často fungovat současně na více televizích geograficky od sebe vzdálených, bude to indicie, že v tomto případě nejde o využívání účtu v rámci jedné domácnosti a přijde na řadu ověřovací proces, případně také postih.

Pokud vás při čtení předchozího odstavce napadlo, že Netflix přece neběží jen na televizích a bylo by na místě mluvit obecněji, pak máte samozřejmě pravdu. Netflix ale bude (alespoň prozatím) řešit pouze televize, mobilní zařízení nebo počítače nebudou posuzovány.

Stejně tak je třeba zmínit, že přesná podoba procesu není známa, stejně jako není jasné kdy a zda vůbec nasadí Netflix stejnou strategii i v České republice.

Podoba postihů

Otazník visí také nad podobou případného postihu, pokud se u nás využije americký systém. Ten umožnuje vytvořit v rámci existujícího účtu profil i člověku mimo jednu domácnost, nikoliv však zdarma, ale za cenu do 4 dolarů (v přepočtu něco přes 90 Kč).

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-konec-podvadeni-netflix-zakroci-proti-sdileni-hesel-40353954

https://mobilizujeme.cz/clanky/a-je-konec-netflix-zverejnil-plan-jak-potrestat-sdileni-uctu-jednou-provzdy

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.