Jak bude vypadat hypoteční trh v roce 2023

hypotéka

Je zde nový rok, a proto je dobré zamyslet se nad vývojem různých ekonomických odvětví. Dnes se podíváme na finanční trh, konkrétněji na trh s nemovitostmi. Co můžeme nyní předvídat? Jak bude pravděpodobně vypadat trh s hypotékami v roce 2023?

Hypoteční trh v minulém roce

Jaký byl vlastně rok 2022 pro hypoteční trh? První čtvrtletí bylo ještě ve znamení výrazných čísel, avšak šlo zejména o objemy nových hypoték, které byly rozjednány na přelomu roku 2021 a 2022. Ve druhém kvartálu začaly úrokové sazby růst a tento trend pokračoval tak, že rok 2022 byl zakončen s úroky kolem 6 %.  Ceny nemovitostí i stavebních materiálů zpočátku rostly, následně stagnovaly. Celkově za rok 2022 zaznamenal hypoteční trh meziroční propad o asi 60 %, u některých bank ještě více. Pokud by se však nepočítal silný první kvartál, jde o propad 80 %.

Konec roku a stabilizace úrokových sazeb

Během posledních týdnů roku 2022 se úrokové sazby vyhlašované ČNB neměnily, proto to přispělo k stabilizaci na trhu. Některé banky tak interně snížily marže, což pro koncového klienta znamená snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Šlo však spíše o krátkodobější akce. Tato stabilizace na konci roku a mírné snížení úroků se potkalo také s poklesem cen nemovitostí. V některých regionech začaly ceny nemovitostí klesat dokonce velmi znatelně. Jedná se ve valné většině o pokles na sekundárním trhu.

2023 jako příznivý rok pro hypotéky?

Co se týče úrokových sazeb a cen nemovitostí, mohl by hypoteční trh nabrat opět na síle, neznámou v této rovnici však zůstává ekonomická situace ve společnosti, a hlavně finanční stabilita jednotlivých domácností. Nejspíše ještě nějakou dobu bude trvat vysoká inflace a vysoké náklady na energie, které velmi ovlivňují cenu nemovitostí. V zimě, tedy v prvním a druhém čtvrtletí roku 2023, tyto faktory nejvíce ovlivní hypoteční trh. V tomto období se oživení spíše nedočkáme, avšak do konce druhého kvartálu by se mohla situace zlepšit. Nakonec by tedy rok 2023 mohl být pro hypotéky příznivý, alespoň příznivější než ten minulý. Největší oživení pak nejspíše bude čekat až na rok 2024.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/hypoteky-sazby-nemovitosti-ceny-vyhled.A221229_103345_viteze_frp, https://www.hypoindex.cz/clanky/2023-urokove-sazby-hypotek-zustanou-vysoko/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.