Chorvati už mají euro: Je ČR pozadu nebo se vyplatí počkat?

Eura

Přijetí eura je poměrně ožehavou otázkou, která se u nás řeší už velmi dlouho. Eurozóna je pro mnohé lákavá a jiní ji naopak zavrhují a staví se proti přijetí společné měny. Zajímavých argumentů je nyní hned několik, a to zejména v době, kdy přijalo euro také Chorvatsko. Připomenout bychom v souvislosti s ním měli úvodem fakt, že do Evropské unie vstoupilo až 9 let po České republice. Je tedy v případě této z velmi oblíbené dovolenkové země tento krok na místě? A co Česká republika? Stalo by za to přijmout euro také?

Podle Kovandy jde u Chorvatska o vysvobození

Zajíkavě se na Twitteru vyjádřil známý ekonom Lukáš Kovanda. Ten hovořil o tom, že jde v případě Chorvatska o jakési vysvobození. Tato země se podle něj chovala ke své měně tak, že více než 80 % domácností mělo své úspory stejně v eurech. V České republice jde o pouhá 3 % lidí. Počítat je také třeba s tím, že naše země je na přijetí eura připravená, nicméně ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se prohloubily a vše by bylo zřejmě nákladné.

Chorvatsko

Foto: Pixabay

Zvedla by se u nás životní úroveň lidí?

V porovnání s našimi východními sousedy to tak rozhodně nevypadá. Po přijetí eura na Slovensku se životní úroveň obyvatel obou zemí značně sbližovala, nicméně postupem se nůžky opět rozevírají.  HDP na obyvatele v ČR aktuálně dosahuje na 92 % evropského průměru. Na Slovensku se jedná pouze o 69 %.

Firmy stejně platí a účtují v eurech

Přesně tak, vždyť v současnosti stejně mnohé firmy přímo účtují a přijímají platby v eurech. Kurz se fakticky pomalu zlepšuje, takže důvod pro euro opět ubývá. Vždyť třeba taková Itálie si musí nyní půjčovat z ECB za netržní nízké úroky. Bývalým platidlem lirou by dokázala oslabením zlepšit export.

Tak jako tak důvodů až tolik není, přesto se na internetu objevuje petice za přijetí eura.

Zdroje info: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nuzky-mezi-ceskem-a-slovenskem-jsou-rozevrene-40418713

http://portal.gov.cz/e-petice/231-petice-pro-euro

https://countryeconomy.com

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.