Neschopnost vlády a ČNB může za pomalý růst mezd

peněženka

Peníze jsou důležitou měnou pro život v systému. Peníze nám zaručují určitou svobodu, díky nimž máme kde bydlet, za co konzumovat potraviny a pití. Za peníze si můžeme pořídit i další věci, služby nebo cestovat, zkrátka spousty věcí. Nedostatek peněz způsobuje lidem stres, který může vést k psychickým potížím, zadlužení nebo k trestním zločinům. Jestliže se dostane do této situace velká část obyvatel, tak nastává problém. Posledních pár let žijeme v nepříliš přívětivé době, co se týče dopadů zdražení. Česká republika patří mezi „premianty“ v Evropě v míře inflace se svými 15 procenty. Když se k tomu přidá neschopnost vlády něco s tím dělat, jaký můžeme očekávat v budoucnu výsledek?

Zvýšený odhad celoroční inflace

Celoroční odhad inflace podle ČNB byla v únoru vypočítána na 10,8 procent. Nyní tento odhad navýšila na 11,2 procent, jak sám oznámil guvernér ČNB Aleš Michl. Místopředseda ČMKOS Vít Samek hází vinu na nečinnost radních centrální banky. Podle něj by měly být navyšovány mzdy mnohem rychleji. Podle míry inflace se bude také vyvíjet kolektivní tlak na zvýšení mezd, zároveň dodává, že ne všechny firmy budou mít na to, aby zvýšili svým zaměstnancům platy. Je jen otázkou času, kdy se zaměstnanci vzbouří a půjdou si pro zvýšení mzdy. „Lidé už přišli o třetinu mzdy za dva roky a přijdou o další“ řekl Samek pro SZ Byznys.

Očekávaný tlak na zvýšení mezd

Stagnace ČNB, co se týče zvýšení sazeb, nemile překvapuje bývalé členy bankovní rady. Nesouhlasí s tím, proč by to měli odnášet zaměstnanci. Místo aby se inflace blížila ke 2 procentům, tak se naopak zvyšuje. Celkově je smutné, že ČNB i vláda neřeší inflaci. Zvyšování mezd již nyní probíhá ve firmách, akorát s donucením, jinak by přišly o kvalitní zaměstnance. Bohužel vinou ČNB i vlády se dusí české podnikání.

Původní předpoklad o 7% navýšení mezd neplatí, určitě se bude jednat o vyšší číslo v závislosti na výši inflace. V některých podnicích se navýšení mezd nebojí, jedná se hlavně o podniky, ve kterých mluví jasně výsledky. Například automobilka Škoda navýšila tarify o více než desetinu. Takové podniky si nemůžou dovolit nechat odejít kvalitu, protože je v budoucnu čeká přechod na elektromobilu, a když se k tomu přidaly výsledky, proč ne? Určitě ale nelze dosáhnout toho, aby tento model kopírovaly ostatní firmy. Některé nemají takové výsledky, a jiné ani finanční prostředky. Jaká nás tedy čeká budoucnost?

Zdroj: autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-odborar-lide-prisli-o-tretinu-mzdy-za-dva-roky-nenechaji-si-to-libit-230341

Náhledové foto: Pixabay