Nenasytní důchodci jako jediní vítězové inflační vlny: Názory na sociálních sítích jsou zajímavé

Senior

Penze platí seniorům ekonomicky aktivní lidé. O tomto faktu nelze nijak výrazně diskutovat. Když se podíváme na příjmy těchto ekonomicky aktivních lidí, zjistíme, že nepochybně klesají. Naopak dochází k tomu, že stoupají příjmy důchodců, tedy ekonomicky pasivních lidí. Vyrovnávat se zvýšení penzí bude poměrně náročně, a to obrovským deficitem na penzijním účtu. Na sociálních sítích jsou názory na zvýšení důchodů opravdu pozoruhodné.

Jak bude zvýšení důchodů?

Podle vyjádření Mariána Jurečky pro Českou televizi je třeba s mimořádnou valorizací důchodů počítat v červnu nebo v červenci. Jednat se bude dle jeho odhadů v průměru o nějakých 670 až 700 korun. Přesná data budou teprve k dispozici. Nyní se inflace sice relativně zastavila, nicméně je možné, že půjde ještě nahoru. A co na to samotní penzisté a lidé?

Nenasytní důchodci už ani víc nechtějí

Ano, přesně takto se někteří uživatelé Twitteru vyjadřují. Mluví o tom, že znají důchodce, kteří říkají, že se stydí za to, že jim zase přidávají peníze. Nemusí se přitom jednat o top manažery a ředitele firem. Otázkou zůstává, kolik takových lidí skutečně je.

Senioři sotva vyjdou

V mnoha případech tomu tak bohužel je. Nicméně nejčastěji jde o velmi skromné lidí, kteří tvrdí, že si peníze do hrobu nevezmou a snaží se jakékoli přebytky dávat svým dětem a vnoučatům. Navíc nijak nekňučí a v podstatě si výrazně nestěžují.

Důchod jako kapesné

U mnohých lidí to tak funguje. Pracují do sedmdesáti let, mnohdy i déle a při své práci berou často důchod. Funguje u nich jako kapesné. Zastávají názor, že 40 let pracovat a 30 let brát penzi od státu je nesmysl. Přesto se vyplatí najít nějaký kompromis, jelikož po dlouholeté kvalitní práci by měl následovat zasloužený důchod.

Náraz do zdi se nepochybně blíží

Bohužel, seniorů bude přibývat a lidí v aktivním věku ubývat. Přesto společnost musí nějak reagovat.Konkrétně by kroky měla činit vláda, konkrétně ministerstva. Důchodová reforma je ale zatím tak nějak pouze v oblasti teorií. Bohužel asi i dlouho bude, čehož se můžeme obávat.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-v-lete-se-znovu-zvysi-penze-40419789?,https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3555994-vlada-chce-letos-predstavit-reformu-penzi-zmenit-mohla-valorizaci-i-vek-odchodu-do

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.