Nenápadní žrouti elektřiny. Jak je redukovat

Elektřina

Pokud chcete ušetřit na energiích, respektive jejich spotřebovávání, je nutné identifikovat všechny „žrouty“ elektřiny. U těch jasných je to jednoduché. My si však dnes rozebereme ty nenápadné a řekneme si, jak jejich spotřebu omezit, abyste ušetřili při placení za elektřinu. Pojďme na to!

Větší úpravy domácnosti

Pokud chcete ušetřit na spotřebě elektřiny, můžete si vydat několika směry. Nejprve si představíme ty více globální. Jedním z takových kroků je nová izolace domu, nákup a instalace nových oken, dveří, pořízení tepelných čerpadel nebo solárních kolektorů. To vše vám může snížit spotřebu energií. S dalšími úsporami vám mohou pomoci inteligentní systémy, které ve vaší domácnosti budou centrálně regulovat spotřebu. Tato opatření však spojuje spíše větší finanční náročnost. Investice by se však měla vrátit, akorát to nebude hned.

Skrytá spotřeba

Pokud jste výše uvedená opatření učinili, ještě jste všechny způsoby úspory nevyčerpali. Zkuste se také zaměřit na takzvané skryté žrouty energií. Typicky jde o spotřebiče, které jsou zdánlivě vypnuté, ale jsou v režimu, který umožňuje jejich rychlé spuštění či dálkové ovládání. Typicky tedy půjde o spotřebiče v kuchyni, televizi, přehrávače a podobně. Spotřeba je spíše zanedbatelná, avšak pokud se vynásobí počtem spotřebičů a hodinami, kdy takto funguje, může to již dělat vyšší částky. Řešení je takové, že vypnete spotřebiče ze zásuvky či síťovým vypínačem.

Svícení

Dalším žroutem může být svícení a ani nemusí být rozhodující, jak často vypínáte svícení a podobně. Důležitá totiž je úspornost žárovky. O té často vypovídá světelná účinnost, nikoli počet wattů. Světelná účinnost se uvádí v lumenech na watt a čím vyšší poměr je, tím úspornější je tento světelný zdroj. Vždy si tedy kontrolujte nikoli jen wattové označení žárovky, ale i energetický štítek žárovky se všemi údaji, se zřetelem na světelnou účinnost. Neúsporné žárovky pak můžete používat jen tam, kde svítíte opravdu velmi omezeně. Například ve sklepě či garáži.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.