Elektřina

Nenápadní žrouti elektřiny. Jak je redukovat

Pokud chcete ušetřit na energiích, respektive jejich spotřebovávání, je nutné identifikovat všechny „žrouty“ elektřiny. U těch jasných je to jednoduché. My si však dnes rozebereme ty nenápadné a řekneme si, jak jejich spotřebu omezit, abyste ušetřili při placení za elektřinu. Pojďme na to!

Větší úpravy domácnosti

Pokud chcete ušetřit na spotřebě elektřiny, můžete si vydat několika směry. Nejprve si představíme ty více globální. Jedním z takových kroků je nová izolace domu, nákup a instalace nových oken, dveří, pořízení tepelných čerpadel nebo solárních kolektorů. To vše vám může snížit spotřebu energií. S dalšími úsporami vám mohou pomoci inteligentní systémy, které ve vaší domácnosti budou centrálně regulovat spotřebu. Tato opatření však spojuje spíše větší finanční náročnost. Investice by se však měla vrátit, akorát to nebude hned.

Skrytá spotřeba

Pokud jste výše uvedená opatření učinili, ještě jste všechny způsoby úspory nevyčerpali. Zkuste se také zaměřit na takzvané skryté žrouty energií. Typicky jde o spotřebiče, které jsou zdánlivě vypnuté, ale jsou v režimu, který umožňuje jejich rychlé spuštění či dálkové ovládání. Typicky tedy půjde o spotřebiče v kuchyni, televizi, přehrávače a podobně. Spotřeba je spíše zanedbatelná, avšak pokud se vynásobí počtem spotřebičů a hodinami, kdy takto funguje, může to již dělat vyšší částky. Řešení je takové, že vypnete spotřebiče ze zásuvky či síťovým vypínačem.

Svícení

Dalším žroutem může být svícení a ani nemusí být rozhodující, jak často vypínáte svícení a podobně. Důležitá totiž je úspornost žárovky. O té často vypovídá světelná účinnost, nikoli počet wattů. Světelná účinnost se uvádí v lumenech na watt a čím vyšší poměr je, tím úspornější je tento světelný zdroj. Vždy si tedy kontrolujte nikoli jen wattové označení žárovky, ale i energetický štítek žárovky se všemi údaji, se zřetelem na světelnou účinnost. Neúsporné žárovky pak můžete používat jen tam, kde svítíte opravdu velmi omezeně. Například ve sklepě či garáži.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

12 komentářů

 1. ALŽBĚTA Odpovědět

  KOLIKA W ŽÁROVKA BY MĚLA BÝT ABY SVÍTILA TAK JASNÝM SVĚTLEM JAKO DŘÍVĚJŠÍ 100W ZÁROVEN ABY BYLA ÚSPORNÁ NESNÁŠÍM TY KTERÉ VYDÁVAJÍ SVĚTLO JAKO NĚKDE NA HŘBITOVĚ! POKUD ŽIJU CHCI MÍT JASNÉ SVĚTLO A NE TY MLÉČNÉ ŽÁROVKY KDE JE VĚČNĚ ŠERO! PODLE NOVÝCH NOREM SE NEUMÍM ORIENTOVAT DŘÍV KDYŽ JSEM CHTĚLA JASNÉ SVĚTLO KOUPILA JSEM SI 120- 150W. DĚKUJI

  1. Petr Odpovědět

   Osobní zkušenost (nejde o vědeckou práci, kdo na ní má, ať jí dá „do placu“):
   Kdo je spořivý a ví, jakou zvolit teplotu (barvu světla), může dělit i 10 (tedy 12 až 15 W).
   Běžný přepočet je dělením 8 (15 až 20 W). Pro náročné je lepší dělit 6 (stejně jim bude svítit méně než ta Edisonova, i kdyby skrz dveře z masivu prosvítala). Dejte si 25 W LED s teplou bílou (2500 až 4500 K(elvinů)). Přes 6000 K je sice jasná bílá, dále pak trochu do modra, ale doma to pak vypadá jako na pitevně – dobré do dílny.

  2. Tomáš Odpovědět

   důležitá veličina – lm/W (lumenů na 1 Watt spotřeby) – viz dále.
   klasická žárovka má svítivost cca 1350 lm (resp. 1300-1400 lumenů dle výrobce), tj. 13,5 lm/W
   LED žárovka – NEJLÉPE SE PODÍVAT NA OBAL, TAM HODNOTU LUMENŮ UVÁDĚJÍ! Snažte se tedy vybrat těch 1350 lm pro dříve 100W (dnes LED 16W), 2000 lm pro 150W (dnes LED 20W).
   Petr uvádí ještě tzv. teplotu (barvu) světla v kelvinech (K), která je též uvedena na obalu – tj. teplá bílá „žlutá“ (3000K), denní bílá (4500K) a studená bílá „modrá“ (6000K)=pitevna-nebrat. Čím je světlo bělejší, tím pocitově žárovka lépe svítí a opravdu dá více lumenů. Ale studená bílá je opravdu moc tvrdá. Berte denní bílou. Zde jsou hodnoty 16W LED-žárovky:
   teplá bílá – 1350lm : 16W =84,37 lm/W
   denní bílá – 1400lm : 16W = 87,5 lm/W
   studená bílá – 1450 lm : 162 = 90,62 lm/W
   „výkony“ (lm/W) hodně závisejí na výrobci, proto čtěte počet lm na obalu
   Bereme-li denní bílou, dobré žárovky dávají pod 90 lm/W, výborné cca 95 lm/W. (staré „úsporky“ dávají cca 55-70 lm/W). Mimochodem – lepší výkony (v lm/W) dávají tzv. bodovky. Já jsem sehnal bodovky, které dávají cca 100 lm/W, tj. cca 8x více z 1 spotřebovaného Wattu.

  3. Petr Odpovědět

   Potřebujete nejmíň 1400 lumenů (tolik svítí 100W žárovka), to je číslo, na které je potřeba koukat. A je potřeba vzít víc, protože klasická žárovka svítí furt stejně (neklesne pod 98%), kdežto ty ostatní degradují (na konci života 70%). Tím jste na úsporce 20W nebo LED minimálně 10W (typicky 12-15, ale může to být víc).
   A musíte mít 3000K (2500stC), jinak musíte ještě přidat, aby světlo nevypadalo nepřirozeně.
   Ale to neni zdaleka vše, svíticí vrchlík nebo kukuřice nemusí nutně vyhovovat (mě třeba nevyhovuje skoro nikde). To znamená sáhnout ke dražším s lepším prosotorovým rozložením světla. Já mám nejradši žárovky, které se tváří jako klasické (prodávají se pod různými obchodními názvy jako fillament aj.), ale mám dost nepříznivou zkušenost s jejich životností (zhruba jako klasická žárovka). I přes ní se ale na úspoře zaplatí to mám spočítané. Jen si ale zkuste vysvětlit jinému členu domácnosti, že teď sice dá 180 korun za žárovku, ale mělo by se to v příštím vyúčtování vrátit; tam se to nepozná protože se platí za rok a navíc je to doplatek k zálohám, tak jsem to vzdal a radši jsem to nakoupil ze svého.
   Mě teda u úsporek vycházelo dělení výkonu třema (20W úsporka byla dobrou náhradou šedesátky) u ledky to pak je zhruba půlka (12W s účinností 120lm/W je dobrou náhradou téhož). Je to naddimenzované, ale osvědčené. Víc světla nevadí, spíš naopak.

 2. Jan Odpovědět

  Dvanáctiwattová „ledka“ odpovídá dřívější žárovce 75 W, desetiwattová byla dříve šedesátkou.

 3. Petr Odpovědět

  No čistě fyzikálně, vztah mezi teplotou barvy a svítivostí je nesmyslný. Je sice pravda, že rozdíl mezi světelnými a energetickými jednotkami (je dán integrálem pod plochou danou smluvní citlivostí oka) je trochu poznamenán vyšší citlivostí k vyšším teplotám barvy, ale vůbec nemají žádný vztah k velikosti osvětlení. Můžete mít malou LEDku s vysokou teplotou barvy s příkonem hluboko pod 1W, a naopak „teplý“ (s nižší teplotou barvy) reflektor, s příkonem, že nasvítí kostel…..
  Jediné porovnatelné jsou světelné jednotky, tedy Lumeny pro zdroj a Luxy pro osvětlení.
  Paradoxně ale je ještě důležitý jiný parametr, a to podání barev (CRI) ten je dokonalý u žhavených zdrojů (halogen), ale totálně může být tragický u některých LED, nebo zářivek, úsporek. 🙂

 4. Jaroslav Odpovědět

  Lapidárně to vyjádřil pan Vlk. Článek pro „chudý“ lid. Jinými slovy také, nechci tu úsporu zadarmo. Tak je to nastaveno. Možná ty rady platí (omezeně) pro byty, kde jsou max. 16A jističe a spotřeba marginální. Jinak ovšem musíte hodně utratit, aby vám dali víceméně minimální slevu („výhodný“ tarif). Např. na tepelné čerpadlo, solární ohřev, atd. Za statisíce zateplit a za statisíce pořídit technologii. Pak si také domů musíte pustit kdejakého ouřadu, když zvolíte tzv.“Zelenou úsporám“, dotace! A pak se energie zase zdraží. Je to jako s vodou. Čím víc spoříte, tím víc roste cena vodného a stočného. Jediná pravdivá rada je, že je třeba na všechno vydělat peníze. Ale nechci nikomu brát iluze. Šetřit je správně. Stejně jako nejezdit kvůli ekologii auty se spalováky.

 5. Sevcija Odpovědět

  U takove televize bych byl s tim tvrzenim opatrny. Vsechny modernejsi televize na caste vypojovani a zapojovani do site trpi a muze televize odejit vyrazne drive,nebo prinejmensim jejich power managment. Pokud bych pocital, ze televizi cely rok nespustim, tak na standby rezim zaplatim cca 25kc (pri cene 5kc/kw a pri max. 0,5W odberu danym vyhlaskou EU).

 6. Buri Odpovědět

  Do celého domu jsem koupil led bílé úsporné žárovky. NEDĚLEJTE TO! Bílá imituje denní světllo a zapomínáte zhasnout!Lepší je teplá ,protože zhasnete.Možná blbost,ale ušetříte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *