Letošní úroda obilovin bude nadprůměrná: Růst cen mouky se zbrzdí

Kombajn

Pekárenské výrobky se kontinuálně zdražují. Na tuto skutečnost už jsme si fakticky zvykli, nicméně radost z ní určitě nemáme. Letos to ale vypadá mnohem lépe, protože úroda obilovin by měla být nadprůměrná. Dokonce se urodilo více, než činí desetiletý průměr. Vše se bude mimochodem odvíjet také od toho, jaký prostor budou mít zemědělci k vývozu. Jinými slovy, záleží také na zájmu zahraničních partnerů na české produkci obilovin.

Přišla doba hojnosti?

Podle dat českého statistického úřadu bude sklizeno celkem 7 045 tisíc tun základních obilovin. Hodnota je o 0,4 % vyšší než v loňském roce. Celkově bude úroda vyšší o 1,2 %, než bylo v případě onoho zmiňovaného průměru za uplynulých 10 let.

Co vlastně stojí za meziročním navýšením sklizně obilovin?

U obilovin se zvýšil průměr hektarového výnosu. Jedinou plodinou, u níž byl zaznamenán pokles, je pšenice ozimá. Odhadovaná sklizeň je stanovena na 4 600 000 tun. To je o celých 116 000 tun méně, než tomu bylo v roce loňském.

Pšenice

Pšenice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Druhá nejrozšířenění plodina je řepka

Za druhou nejrůzšířenější plodinu, která se u nás pěstuje, je dále považována řepka. Jaká bude její předpokládaná sklizeň? 1 145 000 tun. Je to o 12 000 tun méně, než tomu bylo v roce loňském. Klesal ovšem také osevní plocha. Třetí plodinu představu ječmen s předpokládanou sklizní 1 132 000 tun. Meziročně porostl o 5,4 %.  

Zvýší se i výnos máku

Sklizeň máku je odhadována na 29 000 tun. Osevní plocha se rozšířila o 12,5 %. Hektarový výnos tak vzrostl o 9,1 %. Vypadá to tedy, že by se měla snížit i cena máku.

Zdroj dat: czso.cz

Sklizeň pšenice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.