Jak vláda plánuje změnit systém důchodů

01_duchod2

Fialova vláda se chystá na změny, které by se měly projevit v našem současném důchodovém systému. Půjde nejspíše o přepracování výpočtu důchodů, či třeba dobrovolný společný vyměřovací základ manželů. Jaké další změny poradní týmy vlády a ministerstva navrhují? Jak se změní systém důchodů? Na to se dnes zaměříme.

Změny výpočtu pro systém důchodů

Například dle náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky Ivy Merhautové se poradní tým ministra pro důchodovou reformu přesouvá k dílčích menších změn k zásadním novinkám. Po prázdninách by se měl projednávat výpočet důchodů, respektive jeho změna. Měla by se zvýšit základní část penzí (část, která je pro všechny důchodce stejná a pobírá ji každá), snížit by se měla část zásluhová (procentní výměra). Tedy výměra, která se odvíjí od toho, kolik pojištěnec odvedl na odvodech do sociálního systému. Dále poradní tým Mariana Jurečky došel k závěru, že je třeba více motivovat lidi k odkládání financí na stáří. Nejlépe již od mladého věku.

Společný vyměřovací základ manželů

Tento institut se objevil již v programovém prohlášení vlády. Komise pro důchody o tom také již jednaly, vždy se však jednání zastavilo u některých dílčích komplikací. Ideálním stavem je, že manželé spolu žijí celý život. To by pro účely společného vyměřovacího základu byl bezproblémový stav. Naráží se však na realitu, kdy je zde množství rozvedených párů a zároveň párů nesezdaných. Množství lidí pak za život uzavření více než jedno manželství. Dle pracovní skupiny ministra je v takové realitě jediným možným řešením systém společného vyměřovacího základu manželů na bázi dobrovolnosti.

Zvýšení pozůstalostních důchodů?

Pozůstalostními důchody jsou vdovský a vdovecký důchod a důchod sirotčí. V programovém prohlášení vlády se objevuje jejich navýšení, v této rozpočtové situaci veřejných financí je to však spíše méně pravděpodobné. Dle náměstkyně ministra Jurečky uvažuje poradní tým o navýšení koeficientu pro tyto důchody či prodloužení jejich pobírání. Nyní je to však spíše jen téma k diskuzi než reálná politická agenda.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-budoucnost-duchodu-mene-lidi-na-davkach-a-dobrovolny-vymer-manzelu-208035#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/707743/zmeny-v-duchodu-reforma-zatim-stoji-vlada-zacne-u-narocnych-profesi-pomuze-seniorum-krize.html

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.