Koronavirus peníze

Některým firmám se daří i v koroně, přesto odírají zaměstnance

Koronakrize zasáhla mnohé oblasti. Nejvíce se samozřejmě podepsala na odvětvích, která musela své provozovny zavřít. Typickými segmenty jsou například pohostinství a obchody. Přesto lze s jistotou říct, že mnohým firmám se i v této nelehké době daří, a to docela solidně. Přesto nedokážou ohodnotit své zaměstnance, kteří se střídají jak na běžícím pásu. Jasně, teorie vykořisťování spojená s kapitalismem bude fungovat v jakékoli době. Přesto je to vcelku smutné.

Jakým firmám se daří?

Určitě je možné hovořit třeba o společnostech nabízejících internet, případně o telekomunikačních firmách. Ty samozřejmě přišly o přímý prodej, nicméně dokázaly jej nahradit pomocí eshopů. Stejně tak se daří samotným eshopům. Vždyť firmy prodávající elektroniku byly schopné své obryt zněkolikanásobit právě díky online nákupům. Krize nekrize, tržby byly solidní. Přesto se mnohde propouští a platy zaměstnanců jsou stále na stejné úrovni.

Mzdy klidně i okolo 16 000 čistého

Minimální mzda se zvýšila o 600 korun na 15 200. Rozhodně to není moc. někteří zaměstnavatelé dokážou svým zaměstnancům dát přesně tyto peníze, mnohdy jen o něco málo vyšší. Neskutečné. Přitom jejich zisky jsou a dlouhodobě budou vysoké. Na zaplacení zaměstnanců by určitě měli a dokázali by generovat i solidní peníze pro sebe. O minimálních mzdách jasně hovoří i vysoká fluktuace zaměstnanců. Ti samozřejmě kvůli podhodnocení odcházejí.

Ztráta benefitů

Stravenky, dny volna a tak dále. O to všechno mnozí zaměstnanci přišli. Ano, dostali jiný bonus, kterým je home office. Ten jim zřejmě zůstane i do budoucna. Mnozí jsou ale takovéto práce z domova už přejezení a moc je nebaví. Za nízké mzdy je pracovat také nebaví. Tak uvidíme, jak se situace bude mít do budoucna. Zatím to ale mnohde vypadá, že se některé firmy za koronakrizi dokážou velmi dobře schovat a omlouvají tak to, že drtivá většina zisků jde majitelům a manažerům.  

Koronavirus a peníze: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Jose Odpovědět

    No to asi svědčí o tom, že činnost Středulů a dalších odborářů je k ničemu. Odborová organizace má v tom případě hájit zájmy zaměstnanců a vyhlásit stávkovou pohotovost, jsou-li jednání s vedením neúspěšná. Nečiní-li tak, je čas vyvolat předčasně volby zástupců odborů a ty kdo jdou na ruku pouze zaměstnavateli vyměnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *