01_brexit

Pobrexitová realita se Britům příliš nelíbí

S novým rokem se Velká Británie definitivně odpoutala od Evropské Unie. Realita, kterou obyvatelé Británie v prvních týdnech prožívají, se však diametrálně odlišuje od toho, co jim slibovali podporovatelé vystoupení země z EU. V době, kdy zemi drtí pandemie koronaviru, která v Británii prochází zatím vůbec nejhorší fází, se velmi silně projevují i negativní důsledky brexitu. K těm lze kromě tvrdého dopadu na některé oblasti ekonomiky přiřadit i snahy o skotskou samostatnost, obnovené s velkou intenzitou. Británie prochází rozhodně velmi turbulentním obdobím.

Zvykání si na novou realitu

Britská vláda, resp. britské vlády v posledních letech, svorně tvrdily, že brexitová dohoda mezi Velkou Británií a Evropskou unií umožní exportérům pokračovat ve vývozu produktů do zemí EU bez větších problémů. Stejně tak bylo zdůrazňováno, že brexit bude pro britské exportéry šancí na nový začátek s velkými možnostmi. Realita je ale jiná.

Jako příklad zvláště zasaženého sektoru lze uvést rybolov. Problémy zasáhly především skotské rybáře. James Withers, předseda organizace „Scotland Food and Drink“ zastřešující skotské podnikatele v oblasti potravinářského průmyslu, popsal situaci následovně:

„V řádu několika dní jsme se ze situace, kdy k dodávce ryb např. do Madridu stačil jediný list papíru, dostali do stavu, kdy stejná transakce vyžaduje 26 postupných kroků.“

Mnoho rybářů přiznává, že jejich úlovek v tuto chvíli hnije ve skladech a na původní místo určení nedorazí.

02_brexit

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Strach o Skotsko i o Londýn

Mnoho Britů znervózňuje i fakt, že komentář premiéra Johnsona nemluví o tom, že se jedná o jakýsi dočasný stav, nýbrž novou realitu, na kterou je třeba si zvyknout:

„Od začátku jsme jasně říkali, že na konci přechodného období opustíme celní unii a jednotný trh, což bude znamenat nové procesy.“

Johnsonovo vyjádření ve smyslu „máme, co jsme chtěli“ však skotské rybáře příliš nepotěšilo a o tom, co si o něm i brexitu myslí, dávají najevo nápisy na svých kamionech. Mnohem horší však pro Johnsona je, že ve Skotsku se znovu vážně mluví o referendu o samostatnosti a v tuto chvíli by podle průzkumů k odtržení skutečně došlo. A současná situace Londýnu příliš nenahrává.

Synergický efekt brexitu a koronaviru posílá britskou ekonomiku hluboko do červených čísel a zdá se zcela reálné, že její pokles bude v prvním čtvrtletí 2021 dvouciferný (podle odhadů britské analytické společnosti IHS Markit).

Velký strach panuje také z toho, že za současné situace dojde k migraci velkých finančních institucí z Londýna směrem do Evropy, což by znamenalo velké ztráty pro Londýn i celou Británii.

Brexit je samozřejmě politickou věcí a nelze jej nahlížet čistě ekonomicky, je ale zřejmé, že často předkládaná představa toho, že lze využívat výhod členství v Unii a přitom stát mimo ni, je prostě mylná. Země jako Norsko či Švýcarsko, které byly i Britům před referendem často dávány za příklad, ve skutečnosti schvalují takový objem evropské legislativy, která si v ničem nezadá s členskými zeměmi. Kromě toho přispívají do evropského rozpočtu. Britové nyní poznávají, že situace je o dost složitější, než jak jim byla před referendem prostřednictvím prohlášení „350 milionů liber týdně navíc“ v podobě reklam na autobusech předkládána.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

19 komentářů

 1. Ivo Odpovědět

  I u nás se najde velká parta lidí, kteří mluví o zlém Bruseli a neustále to opakují, až tomu i věří.

  1. Petr Odpovědět

   No, to jsou ti čeští “ vlastenci “ stýská se jim po “ gubernii “ před rokem 89′ asi tak.

   1. Jaroslav Odpovědět

    Strašit gubernie je ubohé, Brusel je založený na tom, že někdo je rovný a někdo rovnější, jsou to lháři a v hu.be mají demokracii jen když se jim to hodí

  1. Pupuš Odpovědět

   Když tam bydlíš tak se zajed podivat do Doveru kolik kamionu z Anglie odjíždí po prázdnu. Asi 90%. Tak si tam vedete že nevyvážíte zboží. Jak to dlouho vydrží.

  2. Jack123 Odpovědět

   Jistě, jestli žiješ třeba v Londýně (nota bene v Londýně pod lockdownem), tak to z první ruky mít nebudeš. Nikdo přece netvrdí, že v Británii umírají hlady (byť např. v Severním Irsku některé zboží v obchodech opravdu chybí kvůli tomu jeho zvláštnímu statusu a problémům s ním spojenými). Ten článek je o tom, že jsou obory, které brexit tvrdě zasáhnul. Je to proces, něco už se projevilo, něco se teprve projeví. A taky o tom, že sliby toho, jak se „vlastně nic nezmění, akorát se nám vrátí suverenita a ušetříme peníze“ byly naprosté žvásty. Jistě, kdo má všech pět pohromadě tomu nemohl ani na minutu uvěřit, dost lidí to ale udělalo a teď začínají pociťovat rozčarování. I díky brexitu za deset let žádná Velká Británie nemusí vůbec existovat. To všechno je třeba vnímat a chápat, ne nad tím mávat rukou s macho výrazem „jsme suverénní“. Blbost, UK není ani víc ani míň suverénní než před vystoupením z EU. Tedy pokud pro tebe není postávání před dveřmi Bílého domu a dělání psích očí na amerického prezidenta, aby si už konečně všimnul, že existuje nějaká Británie co by ráda trade deal, znakem suverenity, to potom jo. BTW, to byl další z brexitových slibů: „bude super-mega výhodný trade deal s Američany, EU ať se jde bodnout.“ Kde je? Za Trumpa nic nevzniklo a Biden dává jasně najevo, že na jeho seznamu priorit je to na nějakém 10325. – 10326. místě. Někde těsně za návrhem zákona o podpoře pěstitelů hrášku v Montaně. A na to jak bude ta dohoda pro Brity strašně výhodná si taky rád počkám…

 2. Paul F. Cat Odpovědět

  O „zlem Bruselu“ troubo. Nauc se nejdriv cesky a pak se teprve snaz vypotit nejaky nazor. PFC

  1. Tomáš Odpovědět

   Hele troubo, „u“ a „i“ jsou vedle sebe na klávesnici. Ty ses nikdy neuklik? Než začneš někomu říkat, aby se naučil česky, tak se nejdřív nauč používat diakritiku. Troubo.

 3. míra Odpovědět

  To se mě mohli zeptat a já bych jim to řekl. Takhle to totiž dopadá, když tupá, všem lžím věřící lůza, dostane možnost o něčem rozhodovat. Ovšem „nejlépe“ se zachoval samotný strůjce brexitu, Farage. Hned po vyhraném referendu se vzal všech funkcí a vrátil se zpět do lůna Europarlamentu.

 4. eM Odpovědět

  Norsko a Švédsko si důvěru EU zasloužili tím, že se snaží dlouhodobě slaďovat legislativu s tou Evropské Unie.
  Brexitáři si mysleli že tomu bude přesně naopak, že se EU pos..e a bude dolézat s prosíkem do Británie. Pohořela na tom Mayová, pohoří i Boris.

 5. Lwo Odpovědět

  Jaký je rozdíl mezi Britem, který uvěřil propagandě o brexitu, a českým koblihářem, který volí Babiše…? 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *