Někteří vědci burcují k občanské neposlušnosti: Měli bychom si uvědomit vážnost situace

klimatické změny

Názory odborné veřejnosti jsou pro tu laickou většinou nesmírně důležité. Získáváme tak četné poznatky, jež se pak uvádějí do praxe a mohou nám pomoct. Když se ale názory vědců nerespektují, pochopitelně jim to vadí. Ostatně samotní vědci burcují sami sebe k občanské neposlušnosti, aby lidé pochopili, jaké negativní dopady s sebou přinášejí klimatické změny. Část odborné veřejnosti se dle studie v odborném časopisu Nature Climate Change opravdu radikalizuje.

Pět klimatických vědců nabádá k vědecké občanské neposlušnosti

Přitom citují slavný výrok známé švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Tak konkrétně hovořila o tom, že bychom měli jednat tak, jako bychom jednali v krizi. Autory článku je celkem 5 vědců a jeden politolog. Všichni chtějí dosáhnout klimatických změn pomocí demonstrací a protestních akcí.

V dubnu se mobilizovalo přes 1000 vědců

Vědci by rozhodně neměli být nestranní. Politolog Oscar Berglund obhajuje to, že by se měli vědci účastnit demonstrací. Jakási vědecká rebelie je typická pro hnutí Extinction Rebellion. Více než 1 000 vědců se účastnilo různých demonstračních akcích v mnoha zemích. Třeba se přilepovali k budovám a podobně. Policie v Británii se činila natolik, že těchto lidí zatkla hned devět. Jednalo se o ekology, psychology nebo odborníka ne energetiku.

Za nebezpečím stojí vláda

Právě ona totiž lidstvo vystavuje nebezpečí. Vědci, kteří jsou jakýmisi rebely, pouze porušují zákon. Vlády ale jednají mnohem hůř. Klimatické změny, která probíhají, podle vědců totiž nepochybně ohrožují osud celého lidstva.

Zdroje info: https://theconversation.com/extinction-rebellion-scientists-why-we-glued-ourselves-to-a-government-department-181799

https://www.nature.com/articles/d41586-021-03430-5  

https://www.extinctionrebellion.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.