Kolik letos stojí výbava pro školáky

škola

Výbava pro školáka není drahá jen pro děti, které se chystají do první třídy, ale vysoké náklady pociťují na svých peněženkách i rodiče dětí ve vyšších ročnících. Raketově rostoucí ceny tak děsí v těchto chvílích nejednoho rodiče. S čím budou muset před začátkem nového školního roku počítat?

Nový školní rok klade na rodiče vysoké nároky

Nákupní seznam se nikdy neobejde bez nového penálu ani nových školních přezůvek, stejně jako výtvarných potřeb a celé řady dalších pomůcek. Konkrétní položky znají rodiče velmi dobře. Náklady ale nejdou jen do vybavení penálů a výtvarných kufříků, ale také do plateb za družinu, kroužky a úhrady třídních fondů, které také kladou na rodiče vysoké požadavky.

Výbava vyjde na několik tisíc a násobí se samozřejmě počtem sourozenců. Náklady navíc letos oproti posledním letům vzrůstají díky vysoké inflaci, se kterou se mnozí z nás doslova perou v nerovném zápase.

škola

Foto: Pixabay

Boj s inflací

Stát letos ve snaze zmírnit její dopady přidal na každé dítě 5000 Kč. Nejedná se určitě o zanedbatelnou pomoc, ale i tak sotva vystačí na pomůcky do školy. Rozhodně se nedá mluvit o tom, že by rodiče právě z této částky pokryly veškeré výdaje, které dítě na začátek školního roku potřebuje.

Jenom pouhý batoh, cvičební sáček a penál vyjdou skoro na dva tisíce korun. Touto výbavou pro první dny to potom rozhodně nekončí. Hodně podražily také papírenské potřeby, např. cena za čtvrtky a pastelky vzrostla až o 20-35 procent. I při nejnižších možných cenách za pomůcky tak vyjde základní výbava každého školáka na plné 4000 Kč. Z celkové částky státního příspěvku tak zbyde každé rodině tisícovka na ostatní vybavení a poplatky.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-spocitali-jsme-kolik-stoji-vybava-pro-prvnaka-3-650-je-minimum-212242

 https://www.kupi.cz/magazin/clanek/19357-kolik-stoji-vybava-proskolaka

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.