Velcí dodavatelé energií už další zákazníky neberou

energie

Bavíme-li se v současné době o situaci na trhu s energiemi, často akcentujeme zejména cenovou stránku, tedy enormní zvyšování cen pro koncového zákazníka. Je zde však ještě jeden moment. V současné době řada velkých dodavatelů energií hlásí stop stav, mají plno a další zákazníky již nepřijímají. O koho jde?

ČEZ i E.ON mají plno

Na konci srpna přišla společnost ČEZ s tím, že až do odvolání platí, že nepřijímají nové zákazníky, kteří chtějí odejít od současného dodavatele energií právě k nim. Stejně se vyjádřila také druhá velká společnost – společnost E.ON. Jde o jedny z největších českých dodavatelů. Právě k nim však již při vysokých cenách přejít nemůžete. Stejně na tom jsou někteří menší dodavatelé. Jaký je důvod? Dramatická situace na burze s cenami energií. České společnosti nejsou schopny na této burze nabídnout takové ceny, které by v konečném důsledku byl český zákazník schopen a ochoten zaplatit.

Přechod k novému dodavateli – spotové ceny nebo fix?

Pokud však potřebujte od současného dodavatele kvůli vysokým cenám odejít, je zde stále řada společností, která příjem nových zákazníků neomezuje. Při nabídce nových cen buďte však na pozoru. Podívejte se, jaký ceník je vám nabízen. Nebezpečné jsou takzvané spotové ceny – jde o ceny dle aktuálních tržních cen. Není zde limit ani brzda. V dnešní době to znamená jistotu pravidelného a častého zdražování. Vždy tedy raději volte fixní ceny, a to buď na dobu určitou či neurčitou. Jde-li o fixní ceny na dobu neurčitou, může vám dodavatel časem zvýšit ceny, avšak musí to předem oznámit a vy máte možnost od smlouvy odstoupit a najít si nového dodavatele.

Které společnosti ještě přijímají

Jak bylo výše uvedeno, situace není nikterak dramatická a na trhu ej spoustu, byť menších, společností, které přijímají nové zákazníky. Z těch známějších jde stále například o bezDodavatele, Centropol, NWT, PRE, Pražská plynárenská a podobně.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/nebereme-velci-dodavatele-energii-maji-stop-stav-pres-50-mensich-dodavatelu/, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cez-energie-zakazniky-nove-smlouvy.A220830_105927_ekonomika_vebe

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.