Některé evropské regiony začínají omezovat turismus

Tyrolsko

V současné době často čteme, že se intenzita turistického ruchu pomalu vrací na předpandemickou úroveň, ale stále jí ještě nedosahuje. To však platí pouze v průměru. Některé regiony již mají návštěvníků dokonce výrazně více než v roce 2019. Týká se to především oblastí, které byly relativně dostupné v době, kdy se s cestováním po odeznění hlavní fáze covidové epidemie teprve opětovně začínalo. Patří mezi ně i Jižní Tyrolsko, kam již dnes míří turistů tolik, že je region není schopen pojmout. a nejedná se o jediný takový případ v Evropě.

Jižní Tyrolsko a turisté

Jižní Tyrolsko je nejsevernější provincií Itálie a cestovní ruch hrál v jeho ekonomice vždy významnou roli. V roce 2019 navštívilo tuto oblast s krásnou a divokou přírodou 24 milionů lidí. V loňském roce to bylo však již 34 milionů lidí. Region se díky tomu stal prakticky neobyvatelným.

Nadměrným turismem trpí jak příroda, tak místní obyvatelé. V neposlední řadě pak nejsou spokojeni ani sami turisté, kteří se místo procházek panenskou přírodou z propagačních letáků prodírají davy ostatních turistů. Regionální vláda se proto rozhodla pro radikální řešení.

Tyrolsko

Foto: Pixabay

Konec s turismem

Cílem je vrátit návštěvnost na úroveň roku 2019 a také jí tam udržet. Jižní Tyrolsko se však nechce vydat cestou dalších evropských měst či regionů, které trápí stejný problém a které zvolili systém speciálních poplatků za vstup či pobyt. Příkladem jsou například Benátky, nebo chorvatský Dubrovník. V Jižním Tyrolsku chtějí postupovat mnohem efektivněji.

Prvním krokem bude konec investic do reklamy propagující region jako turistický cíl. Mnohem důležitější je ale druhý krok, který spočívá v omezení ubytovacích kapacit. Každý, kdo chce nabízet ubytování, musí prokázat, že tak činil již v roce 2019 a ve stejné míře. Platí také zákaz stavby nových hotelů a pensionů. Jedinou výjimku z tohoto pravidla mají ekologické farmy.

Výsledkem by tedy mělo být Jižní Tyrolsko, které je přívětivější pro turisty i místní obyvatelé.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/jizni-tyrolsko-jihotyrolsko-italie-dolomity-turiste-omezeni.A230512_103245_kolem-sveta_hig?zdroj=vykuk_obecny

https://edition.cnn.com/travel/article/italy-tourist-restrictions-alto-adige/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.