Práce na dohodu budou mít přísnější podmínky

Marian Jurečka

Statistiky tvrdí, že lidé v Česku vydělávají v rámci dohod o provedení práce či dohod o pracovní činnosti desítky miliard ročně. Na zdravotním a sociálním pojištění se však vybere jen zlomek. Pro zaměstnance i zaměstnavatele jde o oblíbený flexibilní závazek, který není tolik sešněrován zákoníkem práce. Vláda se však rozhodla podmínky zpřísnit. Jak?

Součást důchodové reformy vlády

Problém není ani tak u dohody o pracovní činnosti. Zde se odvádí pojistné i daně již při nízkém výdělku. Horší z pohledu státu je to u dohod o provedení práce. Zde se do 10 tisíc korun neplatí žádné pojistné ani daně. Ministerstvo práce a sociálních věcí toto plánuje změnit v rámci důchodové reformy. Forma této dohody se má omezit a snížit se mají i limity pro pojistné. Problém dle vlády totiž je, že někteří zaměstnanci mají příjem jen z těchto dohod, neúčastní se tedy důchodového pojištění a nejsou tak do důchodu pojištěné. Nemusí mít následně tedy nárok na důchod nebo jen na výrazně nízký. Tito lidé o to více ve stáří čerpají sociální dávky.

Problém u dohody o provedení práce

Jaký je tedy problém? Pokud jde o zaměstnance na DPP, tejn si u jednoho zaměstnavatele může vydělat do 10 tisíc korun, aniž by platil zdravotní a sociální pojištění. Pokud toto kombinuje s dalšími poměry na DPP u dalších zaměstnavatelů, může mít i násobný příjem a stále se zdravotního a sociálního systému neúčastní. Bohužel je tak práce na DPP brána jako alternativa k zaměstnání na základě pracovní smlouvy.

Co se má změnit?

Od ledna příštího roku, tedy roku 2024, se však výše zmíněná negativa mají omezit přísnější regulací dohod o provedení práce. Budou stanoveny dvě hranice odvodů. První bude stanovena u DPP u jednoho zaměstnavatele ve výši 25 % průměrné mzdy. Druhý limit bude stanoven pro účast na pojištění, pakliže má zaměstnanec DPP u více zaměstnavatelů. Zde bude platit 40% hranice vzhledem k průměrné mzdě.

Zdroj: Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce ve znění pozdějších předpisů, https://www.penize.cz/zamestnani/442385-prace-na-dohodu-dostane-prisnejsi-pravidla-prinesou-statu-vic, https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/prace-na-dpp-v-roce-2023-limit-vypocet-mzdy-a-dovolena-1396369

Náhledové foto – Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky