Nekonečný příběh: Česká pošta a další zdražování

Dopis

V tomto roce Česká pošta již několikrát oznámila zdražování toho či onoho produktu či zavádění a zvyšování poplatků za jednotlivé služby. Kraj příštího roku přinese další zdražení, tentokráte se od prvního února 2023 podraží dopisy, poštovní poukázky a datové zprávy. Kolik budou tyto služby stát?

Čeho se dotkne únorové zdražení

Česká pošta, která je státním podnikem, přistupuje k dalšímu zdražení, tentokráte dopisů a poštovních poukázek. Nové ceny budou účinné od 1. února a budou se týkat i dalších základních služeb podniku. Od prvního dne příštího roku přitom podraží také zprávy přes datovou schránku neboli datové zprávy. Ty nyní budou stát 10 Kč, což představuje dvojnásobné zdražení oproti stávajícím pěti korunám.

Zdražení dopisů

Posílání dopisů přes Českou poštu bude dražší, produkt s názvem obyčejné psaní bude totiž od února stát o dvě koruny více než nyní. Úměrně takovému zdražení stoupne nová hodnota, a tedy i cena písmenových poštovních známek. Ekonomické psaní do 50 g podraží ze současných 21 Kč na 23 Kč, prioritní psaní, které se doručuje zpravidla pracovní den následující po dni podání, pak odesílatele přijde na 30 Kč místo současných 28 Kč. Budete-li však mít zákaznickou kartu České pošty, ceny jsou o korunu nižší. Někoho však toto zdražení může vyvést z míry, přeci k poslednímu zdražování přistoupila Česká pošta u těchto služeb, tedy obyčejných psaní, k letošnímu listopadu. I při zdražení k 1. listopadu 2023 šlo o zdražení o dvě koruny. Například nejlevnější varianta psaní stála ještě minulý měsíc 19 Kč. Od února to bude již 23 Kč.

Poštovní poukázky

Dalším produktem, který se nevyhne zdražení je poštovní poukázka. Cena poštovních i dobírkových poukázek se zvýší, a to u všech jejich variant o tři koruny. Základní cena za částku do 5 000 Kč se zvýší na 52 Kč u typu A, na 45 Kč u typu B a na 61 Kč u typu C. Další produkt, který zažije změny bude balík. Ten však nezdraží, a odesílatelé si tedy mohou oddechnout. Od února 2023 však z nabídky České pošty zmizí nejlevnější varianta – obyčejný balík. Reálně si tedy velká část zákazníků opět připlatí.

Zdroj: https://www.penize.cz/doprava/438226-zdrazeni-dopisu-poukazek-a-datovych-zprav-ceske-posty-od-roku-2023, https://www.ceskaposta.cz/ke-stazeni/cenik-sluzeb-ceske-posty

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.