Pozor na typické triky realitních makléřů

prodej

Obchodování s nemovitostmi se řídí stejnými zákonitostmi jako obchodování s kterýmkoliv jiným zbožím. To mimo jiné znamená, že prodejce někdy používá k tomu, aby přesvědčil kupce o výhodnosti transakce metody, které balancují na hraně férovosti a někdy jí překračují. Jaké triky jsou v repertoáru realitních makléřů těmi nejtypičtějšími?

Ptejte se, ptejte se, ptejte se

Pokud se setkáte s realitním makléřem, je nutné si připravit maximum otázek dopředu. Tyto otázky mějte stále na paměti, nebo si je napište. Počítejte s tím, že na vás přijde v dialogu řada až o něco později. Dost často se stává, že budete nejprve přesvědčováni o kvalitě a dobré ceně za nemovitost. Cílem realitního makléře je prodat byt co možná v nejkratším čase za co nejvyšší možnou cenu. Čím více prodá, tím lépe, jde především o byznys. Nenechte se proto umluvit a zahltit informacemi, které vybírá pouze makléř. Na odpovědích na své otázky trvejte.

prodej

Foto: Pixabay

Co je psáno, to je dáno

Vždy vyhněte jen ústním dohodám. Co je psáno, je zkrátka dáno. Makléři rádi slíbí klientům všechno možné, bez písemného důkazy to ale nemá moc velký význam. O stavu bytu se vždy přesvědčte nejlépe osobně, nespoléhejte jen na pouhé fotografie, které vám makléř nepochybně opakovaně nabídne. Upravené a retušované fotky mohou často zkreslovat skutečný stav bytu. Dnešní technologie umožní fotografie upravit do podoby, která často zakrývá leccos podstatného.

Dvakrát měř, jednou řež

Ujistěte se, že uváděné rozměry bytu skutečně sedí. I v nich může být chyba, údaje mohou být nenápadně zaokrouhlené apod. Prozkoumejte byt podrobně a nezapomeňte přitom ani na výhled. Pokud má dům nebo byt výhled do více stran, na fotografiích bude většinou jen ta strana, která nabízí výhled nejlepší. Pokud řešíte hypotéku se svým realitním makléřem, je možné, že vám nabídne její zprostředkování. V takovém případě můžete získat u banky výhodnější podmínky. Nezapomeňte si však pečlivě přečíst zprostředkovatelskou smlouvu, jestli jsou pro vás nabízené podmínky přijatelné. Předem si také nastudujte, jak uzavřít výhodnou zprostředkovatelskou smlouvujak uzavřít výhodnou zprostředkovatelskou smlouvu.

Zajímat by vás však mělo i okolí vašeho budoucího bydlení. Poptejte se i na sousedy, ideálně dalších obyvatel domu. Nechte si předložit kompletní rozpis provozních výdajů za nemovitost, který by měl mít každý dobrý makléř vždy při ruce. Zjistěte si budoucí plány na opravy domu nebo na stavby v jeho okolí. Na veškeré podrobnosti se ptejte také majitele bytu, nikoliv jen makléře.

 Zdroje informací: https://www.ceskykutil.cz/clanek-18155-nechytte-se-na-navnadu-deset-rad-co-neverit-makleri

 https://www.penize.cz/nakup-a-prodej-nemovitosti/337643-sest-rad-od-dtestu-jak-nenaletet-na-triky-a-figle-realitnich-kancelari

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.