Mobil místo peněženky. Má to jisté výhody

mobil

V dnešní době je mobilní telefon prakticky samozřejmostí. Pryč jsou doby, kdy sloužil jen pro posílání textových zpráv a volání. Doba si žádá moderní technologii, která se dotýká i uživatelů mobilních neboli chytrých telefonů. Co vyplývá z nedávno provedeného průzkumu? Proč stále více Čechů platí v obchodě mobilním telefonem?

Mobilní platby v ČR

Pokrok se zastavit nedá, a to rozhodně platí také u mobilních telefonů. Průzkum ukázal, že mobilem platí v České republice 39 % lidí. Bez peněženky chodí čtvrtina Čechů. Zatímco dříve bylo nepředstavitelné vyjít z domova bez peněženky, dnes se tak pomalu a jistě stává běžnou záležitostí. Na základě provedeného průzkumu bylo zjištěno, že zákazníci preferují metody, které jsou nejrychlejší a nejpohodlnější. Ano, pro některé osoby je prostě zbytečně namáhavé vytahovat platební kartu z peněženky nebo peněženku z kapsy či kabelky. Mobilní telefon má řada z nás zkrátka stále při ruce.

Oblíbenost placení chytrým telefonem má v ČR rok od roku neustále vzrůstající tendenci. Však při placení mobilem není vždy nutností zadávat PIN kód u vyšších částek. S tímto faktem souvisí i to, že roste podíl těch, kteří fyzickou kartu už vůbec nevyžadují. Přestože i doposud lidé nosí u sebe hotovost, tak slouží spíše už jen jako taková pojistka neboli záchrana, aby mohli platit i tam, kde doposud nepřijímají bezhotovostní platby.

platba

Foto: Pixabay

Výhody platby mobilním telefonem

Placení mobilem je nejen jednoduché, ale oproti běžné bezkontaktní kartě má i několik výhod po praktické, a hlavně bezpečnostní stránce. Tak asi každý sám ví, že zatímco peněženku můžete zapomenout doma nebo ji zkrátka nemáte vždy s sebou, zatímco mobil ano. NFC platby nevyžadují aktivní data či připojení k internetu. Díky tomu všude tam, kde je platební terminál, se můžete při placení obejít bez své peněženky.

Další výhodou, kterou NFC platby skýtají je, že v ní můžete mít uloženo vícero karet, ať už kreditní či debetní a mezi nimi je možno libovolně přepínat podle toho, kterou kartou zrovna chcete platit. Pro mnohé je zásadní volbou placení mobilem nejen pohodlnost, rychlost, ale právě bezpečnost. Při platbě mobilem nehrozí odcizení peněz. Ba naopak. Metoda neodesílá číslo platební karty a při platbě ho ani neukládá do telefonu, vytváří se pouze virtuální kód, který se přiřadí k dané transakci.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2352312

https://faei.cz/ctvrtina-cechu-chodi-ven-bez-penezenky-plati-mobilem/

Náhledové foto: Unsplash