Největší problémy s hypotékami a jak je řešit

Hypotéka

Pokud žádáte o hypoteční úvěr či jej dokonce již čerpáte a splácíte, můžete časem narazit na obvyklé problémy. Ty si dnes představíme a zejména si řekneme, jak je řešit. Pojďme tedy na to!

Nesezdaní klienti

Nezřídka kdy se stává, že žadatelé, byť spolu mají bydlení a čerpají na něj hypotéku, nejsou sezdáni. Mají pak dvě možnosti. Buď si hypotéku vezmou oba dohromady a nemovitost, stejně jako účast na úvěru je dána podílem, který je vyjádřen ve smlouvě. Oba jsou však povinni z celého dluhu společně a nerozdílně. Durhou možností je, že si hypotéku si vezme jen jeden z partnerů, pak je jediným dlužníkem banky. Alespoň po právní stránce by pár měl přemýšlet nad následky možného rozchodu. Proto je dobré smluvně ošetřit, co se stane, pokud se pár rozejde.

Zdědění hypotéky

Může se stát, že osoba hypotéku zdědí. Jak? Dědí se všechno jmění, tedy i dluhy. Jste-li dědicem hypotečního dluhu, jste nově dlužník a máte povinnost dále splácet. Může se také stát, že dědic hypotéky a dědic nemovitosti budou dvě osoby. To však na povinnosti splácet úvěr nic nemění, dokud se dědicové nedohodnou jinak.

Když nezvládáte splácet hypotéku

Může se to stát z ničeho nic, v této době to pak platí ještě více. Vypadne vám část příjmů či se zvýší náklady a vy nebudete mít na to, úvěr splácet. Co teď? Řešit se tato situace dá. Můžete se dohodnout s bankou na odkladu splátek či novém splátkovém kalendáři. Pokud však již nejde situace řešit takto, musíte přistoupit ke krajnějším řešením. Prvním z nich je sice bolestivé, avšak nemovitosti se nezbavujete. Pronajměte svou nemovitost za peníze, které vám buď výrazně pomohou nebo pokryjí celou povinnost měsíčních splátek. Vy se pak budete muset přesunout do nájemního bydlení s nižším nájmem. Do nemovitosti se pak budete moci vrátit, až se vaše situace zlepší. Druhá varianta je již nejzazší řešení. Tím je prodej nemovitosti s tím, že současně převedete na kupujícího hypotéku nebo hypotéku předčasně splatíte a kupující si vezme „na sebe“ hypotéku úplně novou. Bohužel se však budete muset se svou nemovitostí rozloučit.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/726508/jak-resit-nejcastejsi-problemy-s-uverem-na-bydleni-6-nejvetsich-pasti-hypotek.html?kapitola=2585621, https://www.remaxalfa.cz/co-delat-kdyz-mate-problem-se-splacenim-hypoteky/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.