Rodinný rozpočet

Nejhorší výsledek. Rozpočet je 274 miliard v minusu

Říjnové výsledky hospodaření státu jsou nejhorší v naší historii. V září byl deficit státního rozpočtu 252 miliard korun, nyní jde již o 274 miliard korun. Nejhorší říjnový výsledek byl doposud z roku 2009. Tehdy státní kasa operovala s rozpočtem, který byl v mínusu 138 miliard korun.

Příjmy klesají, výdaje naopak

Největším důvodem je samozřejmě historická krize způsobená epidemií onemocnění covid-19. O tom nemusíme dlouho spekulovat. Právě z tohoto důvodu klesly meziroční příjmy státu o více než 40 miliard korun, tedy asi o 3,5 %. Nejvíce klesaly daňové příjmy, ve kterých jsou zahrnuty i příjmy ze sociálního pojištění. Tyto klesly oproti minulému roku o 61 miliard. Jediným příjmem, který naopak rostl jsou příjmy z Evropské unie. O více než 20 miliard korun. Co však neklesá jsou výdaje, ty naopak stoupají meziročně o 212 miliard. Nárůst je dán zejména zvýšením plateb na nemocenské pojištění a dávky v nezaměstnanosti.

Kolik stojí boj s koronavirem?

I samotný boj proti epidemii koronaviru v České republice něco stojí. A nikoli drobné. Jde o téměř 169 miliard. Co do těchto výdajů spadá? Zejména platby kvůli přímým opatřením (například kompenzační bonusy a program Antivirus). Tyto náklady činí 102 miliard korun. Další položkou, která taktéž není zanedbatelná jsou odložené zálohy daní (22 miliard) a přímé platby do zdravotnictví, například na nákup ochranných prostředků, odměňování zdravotníků nebo oddlužení nemocnic (43 miliard).

Inkasa na daně z příjmů a DPH

Výnosy z daní z příjmů právnických osob k poslednímu dni října klesal ve srovnání s minulým rokem o 18 miliard korun. Zejména kvůli prominutí červnových záloh, ale roli hrály i další faktory, například uplatňované daňové ztráty. Daň z přidané hodnoty také není tak výnosná jako loni. Inkaso z DPH totiž kleslo o více než 3 miliardy. Zde zase hraje prim pokles tržeb maloobchodu a stanovení nižších sazeb na určité položky, které proběhlo v únoru 2019, ale i letos v květnu a červnu.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

1 komentář

  1. Agent Bureš Odpovědět

    V pohodě,500 miliard sem,500 miliard tam…..Koblihám to je u prdele…oni to už platit nebudou…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *