Nejen Primark: Levná móda je u nás stále v kurzu

móda

Když se v roce 2021 otevíral v Praze na Václavském náměstí obchodní dům Primark zaměřující se na nabídku levné módy a domácných doplňků, fronta zájemců o nákup se měřila na stovky metrů. Nešlo přitom o žádnou náhodu, zájem o levnou módu je u nás stále velmi velký.

Češi a levná móda

Zájem o levnou módu je často dáván do souvislosti s vysokou inflací v některých případech je vydáván za důkaz zhoršující se ekonomické situace. Ve skutečnosti se ale levná móda (někdy je také označována za tzv. „rychlou módu“) těší dlouhodobé oblibě zákazníků.

V Česku působí hned několik řetězců, které se na nabídku módy s nízkou cenou specializují. Využívají přitom různých konceptů. Řetězce jako KiK nebo Pepco sázejí na extra-levné produkty své vlastní produkce. Druhý přístup nabízí např. řetězec Hlaf-Price stejného majitele jako např. prodejny obuvi CCC. V tomto případě jsou nabízeny značkové produkty za ceny nižší než obvykle. Je to umožněno tím, že Half-Price a další obchody tohoto typu (v Evropě je populární i řetězec TK Maxx, který však v Česku nepodniká) dokáží nakupovat přebytkové zboží přímo od výrobců a pod cenou.

móda

Foto: Pixabay

Neutuchající zájem

Velký zájem Čechů o levnou módu dokládá i to, že firmy přidávají další a další obchody. Ještě letos bude v Česku otevřen další obchod Half-Price (opět v Praze na Václavském náměstí) a expanzi plánují i další řetězce.

Mnozí ale začínají upozorňovat na to, že tzv. „rychlá móda“ je jedním z odvětví, které nejvíce poškozují životní prostředí. Podle mnoha studií se právě textilní průmysl podílí na znečišťování vod až dvaceti procenty a plných 35 procent mikroplastů v životním prostředí pochází právě z tohoto odvětví.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/za-malo-penez-hodne-muziky-retezce-s-levnou-modou-nabiraji-po-covidu-druhy-dech-141064

https://www.komunalniekologie.cz/info/rychla-moda

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.