Čas na kominíka: Kdy je povinná revize a kdy kontrola? Pozor na případnou pokutu

kominík

Topná sezóna je za rohem, proto nezapomeňte na povinnou kontrolu komína. Nejvyšší čas si pozvat kominíka, a to ne pro štěstí, ale na prohlídku komínu. Jinak vám hrozí pokuta. V jaké výši? Kde sehnat kominíka?

Kontrola komínu je už několik let povinná. Avšak ne každý dodržuje pravidelné prohlídky. Přitom splněním kontroly předejdete finančnímu postihu, jakožto hlavně ochráníte vlastní nemovitost před možným požárem. Pokud nevíte, kde sehnat kominíka, tak to lze například prostřednictvím webové stránky Společenstva kominíků ČR.

Kdy je nutná revize a kdy kontrola komínu

Zatímco kontrola by měla být prováděna pravidelně, tak revize je v podstatě jednorázovou záležitostí, kterou je třeba provést v případě některé z níže uvedené situace.

Revize je nutná, pokud dojde ke stavební úpravě komínu či stavbě nové spalinové cesty, dále v případě, že došlo ke změně paliva nebo zdroje vytápění, jakožto k požáru či ke vzniku trhlin. Revize je taktéž nezbytná, pokud jste spalinovou cestu nepoužívali a nyní nově budete.

Jak často je nutné provádět kontrolu

Komín je třeba si nechat odborně zkontrolovat 1x ročně. Avšak četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte. V případě pevného paliva by měla být kontrola provedena 2x ročně. Pokud máte kapalné palivo 1x ročně, plynné palivo 1x ročně, u kondenzačního kotle 1x za 2 roky. U sezónního vytápění stačí kontrola rovněž 1x ročně. Pakliže se spalinová cesta využívá po celý rok (kouřovod, komín, spotřebič), je třeba nutné kontrolu provést 2x za rok.

Neprovedená kontrola či revize a výše pokuty

Pokud nebudete dodržovat provedení povinné kontroly, hrozí vám jednak pokuta, která může být až do výše 10 000 Kč. Avšak v případě, jestliže majitel objektu, jenž je právnickou osobou nebo OSVČ, nezajistí povinnou kontrolu, může dostat od hasičského záchranného sboru kraje pokutu až do výše 100 000 Kč.

Dále při neprovedení povinné kontroly nebo revize v případě jakékoli havárie kvůli špatné spalinové cestě, nebude ze strany pojišťovny uhrazena škoda. K tomu ucpaný komín může vést i k otravě a v neposlední řadě mít negativní vliv na výkon spotřebiče, kterým topíte. Ve finále se vám vše může mnohonásobně prodražit, než by muselo. S objednáním kominíka se rozhodně nevyplatí otálet.

Zdroj: https://www.finance.cz/543484-povinna-kontrola-komina/https://www.skcr.cz/index.phphttps://www.cez.cz/cs/clanky/vytapeni/revize-a-kontrola-kominu-kdy-je-potreba-a-kolik-vas-bude-stat-174082

Náhledové foto: Pixabay