Nejen euro a Schengen: Chorvatsko mění i poplatky za dálnice

Chorvatsko

S novým rokem nastaly v Chorvatsku velké změny. Země vstoupila do Schengenského prostoru a zavedla euro. Tyto změny samozřejmě pocítí i turisté, kteří se v létě nepochybně opět ve velkých počtech vydají za sluncem a mořem. Pro turisty z České republiky je důležité zrušení hraničních přechodů, které jim kvůli kolonám cestu často výrazně prodlužovali. Hranice ale nebyly jediným místem, kde se fronty tvořily. Tím dalším byly mýtné brány na dálnicích. I těch se ale Chorvatsko hodlá brzy zbavit.

Konec mýtných bran

Pokud vyrazíte do Chorvatska letos v létě, zastavením u mýtných bran vás ještě nemine. Již od roku 2024 by ale měly být brány nahrazeny elektronickým bezkontaktním způsobem výběru poplatku. Princip plateb za použití dálnic se nezmění, stále se bude platit za počet kilometrů, které po dálnici projedete.

Řidič si před cestou převede do systému finanční prostředky, ze kterých se mu budou strhávat peníze podle počtu ujetých kilometrů. Konkrétní technické řešení se teprve hledá a bude záviset na nabídkách, které dají vládě uchazeči o realizaci tohoto systému.

Chorvatsko

Foto: Pixabay

Poslední rok s mýtnou bránou

V současné době je nutné u mýtnice zastavit a za projetí daného úseku zaplatit buď hotově, nebo kartou. K dispozici je sice tzv. systém ENC, který funguje bezkontaktně, je ale vhodný spíše pro domácí než pro turisty.

Zrušení mýtných bran by mělo pomoci zajistit plynulý provoz i v době letní dopravní špičky. Pokud vše půjde tak, jak má, pocítí řidiči výhody nového systému již v létě roku 2024, výše poplatků by se – minimálně pro letošní rok – měnit neměla.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/v-chorvatsku-zmizi-mytne-brany-platby-za-dalnici-se-mohou-zm/r~2714c48e8d2711ed8b4e0cc47ab5f122/

https://www.tipcars.com/magazin/nase-tema/motoriste-v-roce-2023-do-chorvatska-bez-front-ale-po-zaplaceni-drazsiho-myta.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.