01_filatelie

Nejcennější známky světa

Filatelie je často označována jako sport králů. Kromě potěšení ze sběratelských úspěchů existují ale i jiné důvody k tomu, proč si koupit album a na sbírání známek se vrhnout osobně. Jedním z nich je fakt, že sbírka známek může být skutečnou investicí, jejíž cena v průběhu let jen a pouze poroste. Pro ilustraci, známky se sběratelskou hodnotou navýšily za poslední dekádu svoji cenu v průměru o 45.5 %, tj. více, než zlato, reality, nebo naprostá většina akcií. A stejně jako každé jiné sběratelství, i filatelie má své svaté grály, známky, po kterých touží každý a které jsou natolik unikátní, že jejich cena se dotýká hvězd. Jaké jsou tedy ty nejcennější a nejdražsí známky na světě?

Benjamin Franklin Z-Grill

Americká jednocentová známka s portrétem státníka a vědce Benjamina Franklina z roku 1868 je unikátní specifickou podobou vyraženého reliéfu, jehož úkolem bylo bránit padělání. Razidlo, které bylo pro její tisk použito, se označovalo jako „typ Z“. Z toho plyne celé jméno používané pro tuto známku. Na světě existují pouhé dva kusy, jeden je v držení newyorské knihovny, druhý drží sběratel a finančník Bill Gross. A cena? Plné 3 miliony dolarů, téměř 70 milionů korun.

Švédský tříšilink

Švédská známka o nominální hodnotě tří šilinků z roku 1855 se běžně tiskla v zelené barvě. K tisku byl v jednom případě pravděpodobně připraven chybný podkladový aršík a výsledkem je tato unikátní žlutá verze. Není jasné kolik těchto chybných známek bylo vytištěno, známý je však jediný exemplář. Její cena se v současné době odhaduje na 3.8 milionu dolarů, téměř 89 milionů korun.

02_filatelie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Červená čínská kolková známka

Kolkové známky, které se začaly vydávat v Číně v 19. století, jsou sběrateli obecně velmi žádané. Nejvýše však stojí jedna jediná, konkrétně červená jednodolarová známka z roku 1897, která má cenu 4.6 milionu dolarů, tj. asi 107 milionů korun. Zajímavostí je, že na světě je i jeden čtyřaršík, jeho celková cena je 18.3 milionu dolarů (426 milionů korun).

Britská Guayana

Nejdražší známka světa je známá jako „Britská Guayana“, „One-Cent Magenta“ nebo „Jednocentová karmínová“. Jedná se o chybotisk z roku 1856, kdy se v dnešním Georgetownu v Briské Guayaně začaly tisknout známky, neboť se opozdila zásilka těch originálních z Británie. V roce 2014 jí zakoupil návrhář Stuart Weitzman za 9.5 milionu dolarů, více než 221 milionů korun.

Pokud jste v žebříčku očekávali i slavného Modrého Mauricia, pak vězte, že i když to na „stupně vítězů“ není, i jeho hodnota je závratná, odhadem činí v přepočtu asi 64 milionů korun.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

3 komentáře

    1. Lektor Odpovědět

      Ty „Jaroslve“, já „bich“ poradil – vrať se do základní školy, aby jsi se naučil nejdřív psát česky (používáme diakritiku) a pak hledej znalce na filatelii, pokud budeš vědět kdo to je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *