Nejčastější nečekané výdaje čtyřčlenné rodiny

Rodina

Člověk nikdy neví, kdy ho potkají nějaká nečekaná vydání. Bohužel jich může být poměrně hodně a některé částky nejsou vůbec nízké. Čtyřčlenná rodina mívá často poměrně vysoké už výdaje standardní, s nimiž se počítá. Když se k tomu přidají ještě další částky, neštěstí je na světě. Pojďme se tedy podívat podrobněji na situace, které mohou nastat. Málo jich bohužel není.

Porucha zdroje vytápění

Velmi nepříjemná záležitost. Plynový kotel dokáže vydržet roky v případě, že se o něj řádně staráte. Samozřejmostí se musí stát pravidelné roční revize a zapomenout nelze ani na optimální seřízení kotle jako takového. Přesto se může stát, že prostě a jednoduše přijde porucha. Nový kotel začíná cenově na 40 000 korunách, což určitě není málo. Když se ke všemu přidá ještě nějaká porucha související s celým otopným systémem, neštěstí je na světě.

Když vypoví službu auto

Další nečekané výdaje souvisí určitě s provozováním automobilu. Jasně, počítat je třeba s tím, že musíte platit pohonné hmoty, technické kontroly, za výměnu pneumatik a podobně. Mnohem horší jsou ale nečekané situace typu dopravních nehod. V takovýchto případech už nejde o nic jednoduchého. Jen takový střet se zvířetem může v případě absence připojištění k povinnému ručení nebo havarijního pojištění vyjít hodně draho. U havarijního pojištění je zapotřebí počítat se spoluúčastí, která tady činí nejčastěji 5 % z celkové sumy, minimálně však 5 000 korun.

Léky, ochranné pomůcky a doplňky stravy

Nikdy nevíte, kdy někdo z rodiny onemocní. V dnešní koronavirem poznamenané době může přijít nemoc velmi rychle. Nemusí se jednat jen o Covid-19. V každém případě se vyplatí myslet nejen na léky, ale na doplňky stravy. Těch je na trhu spousta. Optimální jsou zejména ty, které působí komplexně. Nabídnou tedy celou škálu různých vitamínů. Dnes je hodně diskutovaný hlavně vitamín D. Právě on dokáže pomoct při rezistenci vůči onomu diskutovanému koronaviru. Co se týká ochranných pomůcek, tady se hovoří především o rouškách a respirátorech. V případě dětí je zapotřebí pořídit menší roušky, jež jim budou dokonale sedět.

Když odejde zahradní technika

Taková zahradní sekačka má cenu několika tisíc korun. Pokud přestane fungovat, s největší pravděpodobností vyjde oprava draze. V některých případech sekačky opravit už nejdou. Co se týká pořizovací ceny sekačky, liší se samozřejmě od modelu. Nejdražší jsou bezesporu ty akumulátorové. Hodně nákladné jsou ale také zahradní traktory. Zapomenout určitě nemůžeme ani na další techniku, již představují klasické traktory a jiné moderní zahradní stroje. S nákupem po mohou slevové portály, ale i tak svá cena vysoká.

Výpadek příjmů

Nikdy nevíte, co se může stát v práci. V současné době se stává především to, že firmy propouštějí z důvodu nadbytečnosti. Týká se to hlavně segmentu hotelnictví a provozování restaurací. Vždyť tyto podniky jsou neustále zavírány vládou. Podnikatelům se může bohužel velmi rychle přestat dařit a pokles příjmů se stane hodně markantním. V rodinném rozpočtu mohou velmi citelně chybět. O peníze může člověk přijít také v důsledku nemoci nebo nějakého nepříjemného úrazu. Pokud nejste dostatečně pojištění, peníze vám budou unikat doslova jako na běžícím pásu.

Škody způsobené dětmi

I ty jsou velmi nepříjemné. Nikdy nevíte, kdy malé dítě něco provede. V mnohých případech může jít o velké nepříjemnosti. Stačí rozbité okno u sousedů, případně shozený televizor, zničený nábytek nebo jakékoli jiné nepříjemnosti.

Živelné pohromy

Když přijdou kroupy, mohou poničit bazén, skleník nebo cokoli jiného. Také v těchto případech bývají výdaje vcelku vysoké. Stačit by vám na ně ale měla spolehlivá online půjčka.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.