Alena Schilerová

Je Dluhopis Republiky opravdu vhodný dárek?

Pokud sháníte dobrý dárek pro rodiče, zkuste například Dluhopis Republiky s krásným pamětním listem. Alespoň to na videu na sociálních sítích tvrdila ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Je to však dobrý dárek? My se dnes podíváme na výhodnost tohoto dluhopisu.

Lepší než ponožky

Pro mnohé půjde asi o lepší a originálnější vánoční dárek než například oblečení, které nesedí, zbytečnosti, které se nevyužijí nebo již obligátní ponožky. My se však podíváme na vhodnost dárku z hlediska výnosu z Dluhopisu Republiky. Napřed je třeba říci, že sofistikovanějším a odvážnějším investičním strategiím či příležitostem se tyto státní dluhopisy nevyrovnají. Cílené nákupy akcií budou určitě daleko více výnosnější. Kde však může Dluhopis Republiky mít navrch, je ve srovnání s termínovanými vklady, stavebním spořením nebo spořícími účty. Stejně tak ve srovnání s vkladem peněz v bance nemá Dluhopis Republiky špatné parametry.

Vyberte protiinflační dluhopis

Ministerstvo financí nyní nabízí dva druhy Dluhopisů Republiky. Pokud již opravdu chcete koupit jeden z nich, vyberte určitě ten protiinflační. Jediný ten může být svým výnosem alespoň trochu zajímavý. Ten totiž garantuje výnos, který bude vždy nad úrovní inflace v daném období 6 let. Konkrétně stanoví, že máte nárok na výnos, který pokryje růst spotřebitelských cen v následujících 6 letech, plus přidá půl procenta zhodnocení k tomu. Bude-li například inflace 2,5 %, zhodnocení bude 3 %.

Jaký výnos čekat

Musíte však počítat s tím, že u dluhopisů nerozhoduje inflace každého roku, ale až inflace za celé období. To má zamezit tomu, aby se lidé dluhopisů zbavovali předčasně a uplatnili jej až po uplynutí šesti let. Pokud by byla inflace v období 2021-2026 2,5 % (a výnos dluhopisů tedy 3 %), pak můžete po šesti letech za nákup za 10 000 Kč očekávat 11 942 Kč. Tedy výnos o téměř 2 tisíce korun. I když největší část ubere inflace, budete v plusu. Byla-li by nulová inflace v daném období, pak za nákup za 10 000 Kč dostanete o šest let později 10 306 Kč.

Zdroj úvodní fotografie: Facebook.com, oficiální facebookový profil Aleny Schillerové

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *