Češi si stále častěji půjčují na Vánoce

Přístup, který není vůbec zdravý pro vaše finance, přesto průzkumy ukazují, že Češi si stále častěji půjčují na Vánoce. Mezi tuto skupinu lidí patří zejména ti s nejnižšími příjmy, což je však paradoxně ještě více ohrožuje do budoucna. Jaké domácnosti se nejvíce zadlužují na nákup vánočních dárků?

Základní data

Z průzkumu, který proběhl médii, společnosti KRUK vyplývá, že 92 % českých domácností nakupuje dárky na Vánoce se svých běžných příjmů nebo z úspor, které si během roku vytvoří. Pět procent lidí si však již někdy na Vánoce půjčku vzalo. Konkrétně úvěr do 5000 Kč. Okolo 4 procent lidí si pak na dárky půjčilo vyšší částku, než je 5000 Kč. Možná si myslíte, že nejde o vysoká čísla, avšak trend je jasný. Oproti minulému roku jde o častější zadlužování rodin před Vánoci. Ještě v roce 2018 tuto variantu volilo jen 2 % lidí.

Nejvíce si půjčují rodiny s malými dětmi

Asi je to logické. nejvíce si na vánoční dárky půjčují domácnosti, ve kterých čijí malé děti. Čísla jsou zajímavá například u domácností, kde jsou tři a více dětí. V těchto domácnostech si již na Vánoce půjčí více než každá čtvrtá (!). Jde však o velmi špatný přístup ke svým osobním financím. Kvůli jedněm svátkům se totiž domácnost zadluží přinejmenším na měsíce. Otázkou je, zda za velké množství dárků stojí zavázat se k dluhu.

Půjčky již zadlužených

Ač je jakýkoli relativně zbytečný dluh špatně pro vaše finance, někdy nemusí jít o velké riziko. Zejména pokud použijete menší úvěr (do 5 000 Kč), jako prostředek pro překlenutí jednoho měsíce v roce (prosince), kdy máte vyšší výdaje. Samozřejmě nesmí jít o zavedenou a běžnou praxi a musíte si být jisti, že jste schopni s vašimi příjmy peníze splatit. Alarmují však je, že u domácností, které již mají nějaký úvěr, je podíl těch, kteří si na Vánoce půjčují (vánoční půjčka jako další úvěr k minimálně jednomu dosavadnímu) 13 %. U lidí jejichž půjčka je už po splatnosti si pak ještě na Vánoce půjčuje 25 % z nich. U lidí s nulovými úsporami si pak půjčuje na dárky 18 % lidí.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.