Nedoplatky za energie se v jedné obci blíží ke stotisícové hranici

radiator

Cena energií se za poslední měsíce dramaticky zvedla. Nejednoho občana tak mohlo znepokojit nedávné vyúčtování za energie. Může to znít frustrujícím dojmem, jestliže jste snížili spotřebu, ale stále řešíte nedoplatek. Na vlastní kůži zažívají doslova peklo obyvatelé bytových jednotek v Kozlově na Olomoucku. Tato malá obec se 267 obyvateli řeší nedoplatek za loňský rok. Nedoplatky nejsou nic neobvyklého vzhledem k nynější situaci, nicméně zdejší obyvatelé řeší nedoplatek částku blížící se ke sto tisícům korun.

Nedoplatky šplhající ke sto tisícům

Obyvatelé této vesnice mají obrovský problém, jelikož výše nedoplatků, se v některých případech, blíží ke stotisícové hranici. Své o tom ví paní Jana Zacharková, která bydlí ve třípokojovém obecním bytě. Výše nedoplatku činí neuvěřitelných 107 972 korun. Předchozí rok paní Zacharková doplácela čtyřicet tisíc korun. Nejhorší na tom je fakt, že paní je v invalidním důchodu, takže tato „novina“ ji nemile překvapila. Vysvětlení hledala u starosty, ale neúspěšně.

Pan Jan Procházka je na tom o něco lépe s nedoplatkem ve výši 36 780 korun. Nicméně nesouhlasí s tímto nedoplatkem a podle jeho slov bude apelovat na obec, aby začala konat.

Měnící se trh

Kozlovský starosta Roman Fojtík si stojí za tím, že za razantní ceny mohou spotové ceny. Podle něj nikdo nebyl ochoten uzavřít smlouvu s obcí. Předchozí rok obec zaplatila za plyn 995 tisíc korun, letošní rok vyšel na 3,15 milionu korun.

Dohady mezi jednotlivými stranami

Jednotlivé strany hází vinu na tu druhou. Starosta vidí problém v malých zálohách a vysoké spotřebě. Na základě jeho tvrzení přesvědčoval obyvatele o navýšení záloh a větší spořivost. Až na pár jedinců se nikdo nedostavil nebo jejich navýšení činilo pouze pár stovek, což je podle něj málo. Ideální by bylo navýšení záloh, alespoň na pět tisíc korun. Na to reagovali shodně Procházka i Zachárková „Není to pravda. Tvrdil, že bude stačit maximálně tisícovka“. Vysokou spotřebu vody s 12 kubickými metry za měsíc nechápe. Podle ní je nereálné takového čísla dosáhnout, když si napouští vanu pouze jednou za čas. Tvrdí, že musí být problém někde v bytě, dokonce uplatnila reklamaci, která ji nevyšla.

Reakce přišla téměř hned a starosta odpovídá, že nechal provést revizi. Výsledky byly v pořádku, samotnou revizi provádí dálková firma. Mezitím dodává, že paní Zacharková přetápí domácnost na 28 stupňů, místo toho, aby udržovala teplotu kolem devatenácti stupních. Pan Procházka má v tom jasno, podle něj je na vině špatné hospodaření starosty. Určitě měl vyjednat daleko lepší ceny a nařídit adekvátní zvýšení záloh. Pan starosta opět odpověděl nesouhlasem, že toto tvrzení nevyřkl. Další nájemníci se báli o tom vykládat.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-lidem-na-vsi-prislo-vyuctovani-doplatte-107-tisic-40429926

Náhledové foto: Pixabay