Červen: Další valorizace, avšak již dle nových pravidel

Peníze

V červnu nás čeká další mimořádná valorizace, nyní však bude probíhat dle upravených pravidel, která nyní připravila současná vláda. Jak bude zvýšení důchodů v tomto roce vypadat? Kolik navíc dostanou čeští penzisté ke svým stávajícím důchodům?

Kdy nastává mimořádná valorizace

Jak jsme si již všimli, mimořádná inflace s sebou nese také mimořádné zvyšování důchodů, a to ze zákona. K mimořádné valorizace totiž dochází, pakliže je zde meziměsíční růst cena nad 5 %. Od okamžiku, kdy taková inflace nastane, následuje pět měsíců. Po nich se mimořádná valorizace promítne do peněženek penzistů. České starobní, ale i další důchodce to čeká opět v červnu. O kolik se důchod zvýší?

Mimořádně nízké mimořádné zvýšení

Oproti ostatním předchozím valorizacím v roce 2022 a letos však důchodce čeká nižší zvýšení penzí, dle nových pravidel, které vláda obhajuje mimořádnou nutností stabilizace veřejných financí. Oproti plánovanému růstu o 11,5 procenta u zásluhové výměry důchodu porostou české penze jen o 2,3 procent. Základní výměra důchodu, která je pro všechny stejně vysoká, pak bude činit 400 Kč. Dohromady se tedy při této červnové valorizace zvýší důchody v průměru o 760 Kč měsíčně.

Plánují se další změny

Změna výpočtu valorizace pro červnové důchody byla jen ad hoc, tedy jen pro daný případ. Již nyní však vláda plánuje dílčí změny důchodového systému, které by byly stálejší. Měla by se snížit míra valorizace důchodů, kdy by mělo jít o růst o inflaci a 1/3 růstu platů v hospodářství. Dále ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), ale i celá vláda, připravuje zpřísnění pravidel pro odchod do důchodu. V minulém roce se totiž stalo, že kvůli vysokým mimořádným zvýšením důchodů bylo výhodnější jít o několik měsíců dříve do penze a mít vyšší důchod, než ten, který jde řádně o pár týdnů nebo měsíců později.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/valorizace-duchodu-2023/, https://www.kurzy.cz/kalkulacka/valorizace-duchodu-cerven-2023/

Náhledové foto – Pixabay